Трамп відмовився від жорстких санкцій проти Китаю через концтабори, щоб не зірвати торгову угоду
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Mark Wilson / Getty Images
Президент США Дональд Трамп утримався від введення жорсткіших санкцій проти китайських чиновників, обвинувачених у репресіях проти уйгурської національної меншини, оскільки вважав, що це може завадити торговим переговорам з Пекіном.
Про це повідомляє Reuters.
«Ну, ми були на середині шляху до великої торгової угоди. І я уклав велику угоду — потенційних закупівель на $250 млрд», — пояснив президент США у відповідь на запитання, чому не ввів у дію санкції проти китайських чиновників, пов’язаних з репресіями в уйгурському регіоні Сіньцзян.
За даними джерел видання в уряді, США утримувались від введення жорстких санкцій з торгових і дипломатичних міркувань.
Колишній радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Болтон у своїх мемуарах зазначає, що Дональд Трамп сподівався на допомогу президента Китаю Сі Цзіньпіна на виборах у 2019 році через закупівлі американських агропромислових товарів. Трамп також нібито хвалив Цзіньпіна за створення концтаборів у Сіньцзяні.
Що за концтабори?
У 2018 році Китай створив «табори для перевиховання» уйгурів. Влада регіону Сіньцзян опублікувала закон про боротьбу з екстремізмом, в якому табори називаються «центрами професійного навчання та підвищення кваліфікації». У такі табори потрапляють «люди, які перебувають під впливом екстремізму», а центри перевиховання боротимуться з екстремізмом через «трансформацію мислення».
Уйгури — корінний народ регіону Сіньцзян, за віросповіданням — мусульмани-суніти. Вони складають близько 45% населення. Уйгури вважають себе культурно й етнічно близькими до народів Центральної Азії, їхня мова схожа на турецьку. Сіньцзян офіційно позначений як автономний регіон Китаю, так само як і Тибет на півдні країни.
- Китай поступово знищує мусульманські релігійні обʼєкти. 31 мечеть і дві головні мусульманські святині з 91 релігійного обʼєкту в регіоні були серйозно пошкоджені у 2016—2018 роках. 15 мечетей були повністю зруйновані.
- Європейський парламент оголосив лауреатом премії імені Сахарова Ільхама Тохті — уйгурського вченого, який пʼятий рік відбуває довічний термін у Китаї за звинуваченням у сепаратизмі.
- Журналісти The New York Times оприлюднили понад 400 сторінок секретних документів китайської влади, які описують політику та репресії щодо мусульман-уйгурів в Сіньцзяні. Документи містять інформацію про практику масових затримань і мережу таборів примусового тримання, кількість яких збільшилася з 2016 року.
- Китайські спецслужби за допомогою ДНК створюють фотороботи облич. Технологію тестують на уйгурах.
- У травні 2020 року Міністерство торгівлі США оголосило про введення санкцій проти 33 китайських приватних компаній і державних установ. Серед них — співучасники порушень прав людини під час китайської кампанії репресій, масових незаконних затримань, примусової праці та високотехнологічного нагляду за уйгурами.