Telegram-бот продає персональні дані українців. СБУ почала розслідування
- Автор:
- Вікторія Мартинюк
- Дата:
Videvo
Служба безпеки України розпочала слідчі дії щодо роботи Telegram-бота, який напередодні злив у мережу базу даних українців із 26 млн водійських посвідчень.
У Міністерстві цифрової трансформації заперечують, що бот пов’язаний з додатком «Дія». Про це повідомив глава Мінцифри Михайло Федоров у Facebook.
«У Telegram запрацював бот, який використовує великі обсяги персональних даних. Одразу активно почали розповсюджуватися фейки, що ця інформація пов’язана з роботою застосунку «Дія». Це неможливо навіть теоретично», — наголосив Федоров.
Міністр пояснив, що «Дія» не має бази даних і не накопичує таку інформацію. «Кількість інформації, яка доступна у вказаному боті, набагато, у десятки, а то й сотні разів перебільшує ту, з якою працює «Дія», — наголосив Федоров.
За його словами, попередній аналіз інформації боту свідчить про використання старих баз даних, які вже не один рік доступні в даркнеті. «Ідеться про базу даних ПриватБанку, а також інших приватних (не державних) баз даних. Наприклад, у боті доступні паролі від «ВКонтакте» та Linkedin», — розповів Федоров.
Що сталося?
Наприкінці квітня видання AIN.UA писало, що в месенджері Telegram зʼявилися два боти, які продають особисті дані українців (номери паспортів, ІПН, дані прописки). Один бот на той час вже був закритий, а інший продовжував працювати.
Також напередодні керівник громадської організації «Електронна демократія» Володимир Фльонц повідомив, що в Telegram працює бот, в якому поєднали «дані державних реєстрів, бази «Нової пошти», паролі з «ВКонтакте» і Linkedin».
«Мені показало не тільки паспортні дані, мої старі паролі (старі, але на той час справжні!) Але й дані з біометричних паспортів (включно з фото) і вишенька на торті — водійське посвідчення, про яке я навіть не здогадувався», — написав Фльонц.
- Уряд у тестовому режимі запустив бета-версію програми «Дія» у грудні 2019 року.
- У додатку «Дія» зʼявилися цифрові паспорти та можливість оформити ФОП. Також там можна оформити допомогу по безробіттю, студентський квиток.
- У додатку також є «кабінет громадянина». Там користувач може подивитися, якою нерухомістю він володіє, дізнатися про власні електронні документи у державних реєстрах, інформацію про авто, ділянки землі та бізнес.