В Румунії може зʼявитись угорська автономія. Парламент ухвалив відповідний законопроєкт
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Wikimedia
Нижня палата парламенту Румунії прийняла законопроєкт про угорську автономію Секейський Край із власним президентом.
Про це повідомляє Digi 24.
Згідно з законопроєктом, автономія румунських угорців (секеїв), що складається з повітів Ковасна, Харгіта й міста Муреш, матиме власне самоврядування, президента та національні символи. Також угорська мова буде використовуватись у державних установах автономії нарівні з румунською. Ліквідація автономії можлива лише за результатами референдуму на її території.
На переконання авторів законопроєкту, автономія не лише відповідає демократичним принципам, але й не суперечить унітарному статусу Румунії і не загрожує її територіальній цілісності. Проте уряд і парламентські комісії виступили проти автономії, яку вважають несумісною з конституцією.
«Румунія — це не лише унітарна держава, але й неподільна, у тому сенсі, що вона не може бути сегментована, вона не може бути обʼєктом поділу, повного або часткового, з різними правовими режимами», — йдеться у звіті про відмову від адміністративної комісії Парламенту.
Автори ініціативи — Демократичний союз угорців Румунії — називають її вираженням історичної ідентичності угорців, яка потребує захисту.
Законопроєкт про автономію Секейського Краю був ухвалений в нижній палаті Парламенту «мовчазним рішенням», що означає його перенаправлення до Сенату, голова якого впевнений у поразці ініціативи.
Як зазначає Digi 24, на переконання керівництва Націонал-ліберальної партії, законопроєкт про угорську автономію — результат торгів між Демократичним союзом угорців Румунії та парламентською більшістю соціал-демократів, яка «ставить інтереси партії вище загальнонаціональних». Своєю чергою, соціал-демократи вважають, що націонал-ліберали самі винні в ухваленні автономії, бо вчасно не зібралися на пленарному засіданні.
Рух за автономію румунських угорців активізувався у дев’яностих роках, а у кінці двотисячних відбулася спроба проголошення Секейського Краю, яку центральна влада Румунії визнала незаконною. У 2011 році Угорщина запропонувала представникам діаспори в Румунії своє громадянство і заявила, що цю пропозицію радо прийняли тисячі її представників. Пізніше група європарламентарів від Демократичного союзу угорців Румунії відкрила у Брюсселі представництво Секейського Краю при Європейському парламенті. Румунія відповіла, що такого утворення не існує.
- МЗС України направило до посольства Угорщини ноту протесту через заяви про автономію угорської меншини в Україні та блокування співпраці з НАТО.
- У 2018 році на відео зафіксували видачу громадянам України угорських паспортів у Береговому Закарпатської області. При цьому українцям радили не повідомляти владу про другий паспорт. Це призвело до погіршення відносин між країнами і взаємної висилки консулів. Згодом сторони дійшли згоди, і Угорщина припинила видачу паспортів.