Художника Поля Гогена звинуватили в педофілії та расизмі. Митці закликають перестати захоплюватись його роботами
- Автор:
- Ольга Березюк
- Дата:
Wikimedia
Лондонська національна галерея запропонувала переглянути творчість художника Поля Гогена, звинувативши його в педофілії та расизмі на великій виставці його робіт, яку сама ж й організувала.
Про це пише The New York Times.
Під картинами відвідувачі побачили написи на кшталт «Гоген під час життя на Таїті користувався своїми привілеями білого європейця і вступав в численні звʼязки з місцевими мешканками». А в аудіогіді виставки прямим текстом пропонується припинити захоплюватися роботами Гогена.
Одна з центральних картин виставки — «Техамана, яка має безліч батьків». На ній зображена малолітня дружина Гогена, яка тримає віяло.
Хто такий Поль Гоген?
Гоген народився в Парижі, у сімʼї радикального журналіста. Він провів юнацтво в Перу, потім повернувся до Франції. У 1870-х почав займатися живописом, але працював біржовим маклером. Він відплив до Таїті в 1891 роців пошуках екзотичного оточення на кшталт того, що бачив у Перу. Більшу частину решти своїх 12 років життя він провів на Таїті та на французькому полінезійському острові Хіва-Оа, де жив із дівчатками-підлітками, виховуючи дітей від них і створюючи свої найвідоміші картини.
У міжнародному музейному світі Гоген — касовий хіт. Лише за останні кілька років було проведено пів тисячі виставок його творчості, зокрема важливі виставки у Парижі, Чикаго та Сан-Франциско. Але в епоху підвищеної чутливості громадськості до питань статі, раси та колоніалізму музеям доводиться переглядати його спадщину.
Це вже не перший скандал через роботи художника. Так, на виставці в Оттаві назви та описи низки його робіт були змінені, щоб уникнути «нечутливої мови». Наприклад, картина під назвою «Голова дикуна, маска» містила ярлик, в якому пояснювалось, що слова «дикун» і «варвар», що сьогодні вважаються образливими, відображають ставлення, звичні для часів Гогена.
Один з організаторів виставки Гогена у 2010 році Вісент Тодолі відгукувався про нього так: «Він людина, яку я можу повністю ненавидіти. Але робота є робота».
А засновник інтернет-музею girlmuseum.org, присвяченого зображенню молодих дівчат в історії та культурі, Ешлі Ремер вважає, що вчинки Гогена були настільки жахливими, що затьмарили його роботу як митця.
- Французький художник JR для свого нового проєкту сфотографував увʼязнених вʼязниці суворого режиму в місті Техачапі, на півдні Каліфорнії. Усі зроблені знімки він поєднав у масштабній роботі, яку розмістив на території установи.
- У Лондоні з Даліцької картинної галереї грабіжники намагалися викрасти два полотна Рембрандта, але їх злякала поліція.
- У Франції знайшли картину епохи Проторенесансу флорентійського живописця Чімабуе (Ченні ді Пепо) «Увінчання терновим вінцем», яка датується XIII століттям. Картина висіла на кухні в будинку мешканки міста Компьень.