Reuters: Відставка радника президента США Джона Болтона посприяє відновленню домовленостей із КНДР
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Kyodo News via Getty Images
Влада Північної Кореї розцінює відставку радника з національної безпеки США Джона Болтона як хороший сигнал для відновлення переговорів про відмову від ядерної зброї. Раніше у КНДР його називали «воєнним маньяком», повідомляє Reuters.
У минулому Болтон пропонував скинути владу династії Кімів військовим шляхом. За інформацією американських високопосадовців, саме він винний у провалі переговорів між Дональдом Трампом та Кім Чен Ином, які відбулись у В’єтнамі на початку 2019 року.
Трамп оголосив про відставку Болтона через день після того, як Північна Корея запропонувала поновити переговори, а потім раптово провела випробування ракет. Політичні аналітики зазначають, що без Болтона стосунки Вашингтона і Пхеньяна покращаться, але це не гарантує відмову КНДР від ядерної зброї.
На думку експерта Центру національних інтересов Гаррі Казіаніса, тепер Трамп може призначити на роль радника з національної безпеки людину, яка буде проти військових шляхів зміни режиму і підтримає дипломатичні засоби впливу на Пхеньян.
Серед можливих кандидатів називають ім’я дипломата і спеціального представника США на переговорах із КНДР Стівена Бігуна — твердого прихильника взаємодії з Пхеньяном.
Попри звільнення Болтона, Вашингтон не проявив жодних ознак пом’якшення своїх вимог щодо денуклеаризації Північної Кореї, хоча без старого радника з нацбезпеки це питання вже навряд чи буде підніматися у форматі «все або нічого».
«Можливо, не всі любили Болтона, але він точно був оплотом проти недоопрацьованої ядерної угоди з Північною Кореєю, бо дуже добре знав її переговорну тактику», — сказав колишній радник з питань ядерної зброї Південної Кореї Кім Гонг Кюн.
- Перші переговори між Кім Чен Ином і Дональдом Трампом відбулися 12 червня 2018 року в Сінгапурі. Тоді сторони підписали документ, згідно з яким Північна Корея зобов’язалася проводити ядерне роззброєння у відповідь на гарантії безпеки з боку США. Проте з того часу значного прогресу в питанні денуклеаризації КНДР не було.
- Переговори між США і Північною Кореєю були зупинені після невдалого саміту в лютому 2019 року між Трампом і лідером Північної Кореї в Ханої (Вʼєтнам). На ньому не змогли дійти згоди через конфлікти: США закликали до повного безʼядерного статусу Корейського півострова, а Північна Корея вимагала ослабити американські санкції. Переговори закінчилися передчасно.
- Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин отримав особистого листа від президента США Дональда Трампа і пообіцяв «серйозно розглянути цікавий зміст».
- Президент США Дональд Трамп заявив, що виступає за відновлення ядерних перемовин з Північною Кореєю після зустрічі з Кім Чен Ином у демілітаризованій зоні.
- 10 серпня КНДР запустила дві балістичні ракети малої дальності з міста Хамхин у напрямку Японського моря. Пізніше президент США Дональд Трамп заявив, що лідер КНДР Кім Чен Ин написав йому листа, у якому вибачився за випробування ракет малої дальності.
- Пізніше Північна Корея провела пуски ще чотирьох ракет.
- 11 серпня стало відомо, що Північна Корея провела випробування надвеликої реактивної установки залпового вогню.