У Малайзії помер останній у країні самець суматранського носорога
- Автор:
- Олена Козаченко
- Дата:
Wikipedia / Ltshears
У Малайзії помер останній у країні самець суматранського носорога. Про смерть Тема, який жив у заповіднику на острові Борнео, оголосили в понеділок, 27 травня. Про це пише ВВС.
Імовірно, смерть носорога повʼязана з віком, але точна причина буде відома пізніше. Співробітники заповідника розказали, що самопочуття Тема погіршилося в квітні, коли в нього пропав апетит. Аналіз сечі показав, що порушилася робота нирок. Самцю було близько 30 років, зазвичай тривалість життя суматранського носорога в природі 30—45 років, а в неволі менше.
У заповіднику Тем прожив понад 10 років. У 2008 році його спіймали, коли він заблукав на територію плантації олійних пальм.
Після того, як носорога поселили в заповіднику, його кілька разів намагались звести з двома самицями — Пунтунгу та Іман.
Пунтунгу не змогла народити через травми, які вона отримала при спарюванні в дикій природі. Іман виявилася безплідною через кісти та міоми в репродуктивних шляхах. Пунтунгу приспали в 2017 році — вона страждала від важкої форми раку. Після смерті Тема самка Іман залишилась останнім представником вимираючого виду в заповіднику Малайзії.
Геном Тема зберегли на випадок появи технологій штучного запліднення.
Суматранський носоріг — найдавніший вид серед нині існуючих носорогів, близький до третичних викопних видів носорогів. Він має довжину 2,5—2,8 м, висоту в плечах 1,1—1,5 м і важить до 800 кг. Суматранський носоріг живе здебільшого у тропічних лісах. Харчується він рослинною їжею та фруктами і зʼїдає до 50 кг на день.
Раніше був широко розповсюджений у Бангладеші, Східній Індії, Мʼянмі, Таїланді, Камбоджі, Лаосі, на Малайському півострові, в Індонезії, зокрема на островах Калімантан та Суматра. Зараз він на межі виживання. За різними даними, цих носорогів залишилося в дикій природі від 150 до 275 особин. Головна причина зникнення суматранського носорога — діяльність людини, а саме вирубка тропічних лісів та браконьєрство.
- В екологічних системах майбутнього будуть домінувати дрібні комахоїдні тварини з низькою тривалістю життя, так звані «універсали» — гризуни, горобині та інші, які здатні адаптуватися навіть до найбільш несприятливого для життя середовища. Менш адаптивні види, так звані «спеціалісти» — особливо великі, наприклад, носороги чи орли, — швидше за все, стануть жертвами нового глобального вимирання і зникнуть.
- Міжурядова група експертів з біорізноманіття та екосистемних послуг (IPBES) опублікувала доповідь про загрозу зникнення мільйона видів тварин і рослин через вплив людини на навколишнє середовище.
- За даними Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), наразі 17 видів акул перебувають на межі зникнення.