Науковці прогнозують вимирання крупних тварин і домінування гризунів
- Автор:
- Олена Козаченко
- Дата:
Valery Matytsin \ TASS via Getty Images
В екологічних системах майбутнього будуть домінувати дрібні комахоїдні тварини з низькою тривалістю життя, так звані «універсали» — гризуни, горобині й інші, які здатні адаптуватися навіть до найбільш несприятливого для життя середовища. Менш адаптивні види, так звані «фахівці», особливо великі, наприклад, носороги чи орли, — швидше за все, стануть жертвами нового глобального вимирання і зникнуть. Таких висновків дійшли автори наукової статті, опублікованої в журналі Nature Communications.
Професор екології Фелікс Ейгенброт з колегами з Саутгемптонського університету у Великій Британії проаналізували 15 484 видів сучасних ссавців і птахів, оцінюючи засадничі характеристики, що визначають їх роль в екосистемах.
«Ми звертали увагу на масу тіла, середню чисельність потомства, займані території, переважне харчування, і так далі. Також за відомостями з Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи для кожного виду тварин була врахована і загроза вимирання», — розповідає Ейгенброт.
Статистична обробка цих даних показала, що в найближчі 100 років середня маса тіла ссавців зменшиться на 25%. Така тенденція до зменшення існувала і раніше, наприклад, за останні 130 тисяч років їх розміри зменшилися приблизно на 14%, але тепер цей процес значно прискорився.
«Ми показали, що очікуване вимирання не буде випадковим. Це вибірковий процес, який знищить певні види, залежно від їхніх власних особливостей і чутливості до змін середовища», — зазначає професор.
- Міжурядова група експертів з біорізноманіття та екосистемних послуг (IPBES) опублікувала доповідь про загрозу зникнення мільйона видів тварин і рослин через вплив людини на навколишнє середовище.
- Близько 414 млн шматків пластику знайшли на віддалених Кокосових островах в Індійському морі, що перебувають під юрисдикцією Австралії. Їхня сумарна вага становить близько 238 тонн.
- У незаселеному регіоні в Піренейських горах, який вважається незайманою територією, виявили чималу кількість мікропластику. Протягом пʼяти місяців вчені досліджували територію та вирахували, що щодня на кожен квадратний метр землі осідають близько 365 дрібних пластикових часток або волокон.