Тексти

В Офісі президента шукають, чим відмити фасад після акції протесту. Ось ефективні лайфхаки XIX століття для прибирання від британських експертів — молоко для підлоги, хліб для стін і ніякого вустерширського соусу

Автори:
Сергій Пивоваров, Євген Спірін
Дата:

Barcroft Media / Contributor / Getty Images

Увечері 20 березня біля Офісу президента в Києві на Банковій вулиці відбулась акція на підтримку засудженого активіста Сергія Стерненка і підозрюваного у вбивстві журналіста Павла Шеремета Андрія Антоненка. Учасники акції розписали стіни і сходи ОП, закидали будівлю димовими шашками і намагалися підпалити табличку «Президент України». В ОП спочатку оцінили збитки у два мільйони гривень і нагадали, що будівля є памʼяткою архітектури — перші два поверхи побудували наприкінці XIX століття, інші добудували на початку ХХ століття. Пізніше в пресслужбі президента повідомили, що шукають компанії, які очистять від фарби фасад будівлі ОП. Ці послуги оцінюють у 250—300 тисяч гривень. А поки ОП у пошуках, «Бабель» зібрав поради із прибирання від британських експертів, які доглядають за старовинними палацами і замками. Вони протестували лайфхаки XIX століття і кажуть, що деякі з них актуальні й донині. Наприклад, за допомогою молока можна відмити камʼяну підлогу, а хлібом — очистити стіни.

Англійська благодійна організація English Heritage дбає про понад 400 історичних будівель, памʼятників і визначних памʼяток. Від Стоунхенджу до багатовікових палаців, маєтків, замків і абатств, від фортів часів Римської імперії до бункерів часів холодної війни.

Компанія всю зиму підтримувала чистоту багатьох архітектурних памʼяток. А в цей час її співробітники вирішили протестувати методи і способи прибирання вікторіанської епохи. Тодішні домробітники не могли просто сходити до супермаркету або замовити в інтернеті засоби для чищення різних поверхонь і будь-яких видів забруднень. Їм доводилося виявляти винахідливість, використовувати підручні засоби і методом проб і помилок досягати непоганих результатів.

Фахівці з прибирання з English Heritage кажуть, що багато з цих лайфхаків ефективні й досі. І особливо актуальні на тлі нового інтересу до використання натуральних, нехімічних засобів для прибирання будинку. Адже звичні засоби можуть не лише завдати шкоди навколишньому середовищу, а й спричинити проблеми зі здоровʼям, наприклад, загострити астму або алергію.

Реставрація памʼятника королеві Вікторії біля Букінгемського палацу, 19 лютого 1963 року.

Reg Speller / Stringer

Ось історичні лайфхаки з прибирання, які досі актуальні:

Люсі Летбрідж, авторка книги «Доглядайте за своїми маєтками: перевірені британські поради з прибирання будинку», підтверджує, що старі методи досі працюють. До цього списку вона додала старовинний лайфхак для прочищення кухонних раковин. Це простий розчин з харчової соди, гарячої води і оцту або лимонного соку. Його потрібно наливати в раковину доти, поки «не почуєте відмінний, потужний бульк». За словами Летбрідж, це найкращий засіб для очищення раковини з усіх, які вона вона будь-коли використовувала.

Ендрю Неборак каже, що регулярно протирає стільниці, прилавки та інші поверхні сумішшю оцту і лимона. «Направду це краще за будь-який очищувач», — говорить він.

Слуги полірують підлогу в палаці перед весіллям герцога Единбурзького, 6 січня 1874 року.

Hulton Archive / Stringer / Getty Images

А ці історичні поради з прибирання експерти не рекомендують використовувати, позаяк вони завдадуть більше шкоди, ніж користі:

Люсі Летбрідж згодна з тим, що не всі історичні методи ефективні. А тим, хто зараз принципово відмовляється від сучасних хімічних продуктів, варто памʼятати, як пахли деякі природні засоби для чищення 200 років тому. Наприклад, на початку XIX століття популярним інгредієнтом засобу для прання одягу була сеча.