Уже шостий раз поспіль білоруси вибирають президента — Олександра Лукашенка. Цього разу щось пішло не за сценарієм. Навіть аполітичні люди стали чинити опір
- Автори:
- Алла Кошляк, Гліб Гусєв
- Дата:
Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»
Девʼятого серпня в Білорусі мають відбутися вибори президента. Зараз у передвиборчих перегонах беруть участь сім кандидатів. Один з них — Віктор Бабарико — сидить у СІЗО, на інших нацькували правоохоронні органи. Олександр Лукашенко на посаді президента вже 26 років і не збирається її віддавати. Протести проти нього були завжди, опозиціонери навіть жартують, що «кожен порядний білорус відсидів у СІЗО». Але цього разу саджати незгодних стали задовго до виборів, а до акцій анонімно приєднуються правоохоронці. «Бабель» розповідає про виборчу кампанію в Білорусі, походження мему «Саша 3%» і креативні акції спротиву.
Навіть аполітичні люди стали активістами
Тисячі білорусів записуються в ініціативні групи альтернативних кандидатів, сидять у пікетах і обходять сусідів, щоб зібрати підписи. Білоруські знаменитості вимагають провести чесні вибори та звільнити політвʼязнів.
У кінці травня видання Onliner і Tut.by провели онлайн-опитування про те, за кого читачі збираються голосувати. Щонайменше у двох опитуваннях президент Білорусі Олександр Лукашенко набрав три відсотки — так зʼявився мем «Саша 3%». Його підхопили не лише опозиціонери, але й підприємці. В онлайн-магазині Oz.by оголосили знижку в три відсотки на домашні капці — опоненти Лукашенка часто називають його «вусатим тарганом» і погрожують президентові тапками. На білоруських заправках мережі «А-100» робили тривідсоткову знижку.
Магазин symbal.by продавав майки з написом «ПСІХО3%». Партію одягу вилучили, в магазині відключили світло, а швейний цех закрили. На підтримку магазину публічні особи почали писати пости в соцмережах — і втрачали роботу. Однак людей, які не побоялися висловитися про те, що відбувається в Білорусі, стає дедалі більше.
Протести підтримують правоохоронці
— Що робив підозрюваний?
— Вигукував антиурядові гасла.
— Які наприклад?
— Живє Бєларусь!
Цей діалог між суддею і міліціонером по памʼяті переказує Олексій, якого у 2010 році в Мінську посадили на 15 діб за участь у Плошчі — масових акціях протесту після президентських виборів 19 грудня. Тоді, як і в усіх виборах до і після, переміг Олександр Лукашенко. Увечері 19 грудня 2010 на вулиці білоруської столиці вийшли від 25 до 50 тисяч людей. Акції відбулися і в інших містах — скрізь їх розігнали. Найжорсткішим був розгон протесту в Мінську: неозброєних людей били і забирали в автозаки міліцейські загони спецпризначенців. Олексій згадує події 10-річної давнини і каже, що вибори 2020 року з одного боку схожі на всі попередні — білоруси звикли, що їхній опір придушують. Але з іншого — відрізняються: саджати незгодних стали ще до виборів, а до протестів анонімно приєднуються правоохоронці.
Новинний Telegram-канал NEXTA повідомляє, що наказами про боротьбу з громадянами обурені не тільки в ОМОНі, але й у звичайній міліції, слідчому комітеті та прокуратурі. «Ми закликаємо силовиків: беріть лікарняні, відпустки або звільняйтеся, якщо вас змусять виконувати антинародні накази 9 серпня. Ви не заплямуєте честь мундира, а в новій Білорусі вам за це будуть вдячні», — пишуть вони.
У Лукашенка зараз шість конкурентів
Документи в Центрвиборчком подали сім осіб. Це банкір Віктор Бабарико, цивільний активіст Андрій Дмитрієв, юрист і ексдепутат Анна Канопацька, чинний президент Олександр Лукашенко, дружина політичного блогера Світлана Тихановська, колишній керівник Парку високих технологій Валерій Цепкало, політик Сергій Черечень.
Наступний етап — передвиборча агітація. Не пізніше 20 липня надрукують плакати з біографіями кандидатів — їх розмістять на дільницях для голосування, а також брошури, які відправлять виборцям. Спочатку на вибори подалися рекордні 55 осіб, але більшість відсіялися, оскільки не зібрали достатньо підписів.
Те, що блогер Сергій Тихановський піде в президенти, можна було прогнозувати, але на участь у президентській кампанії «вихідців з еліт» — екс-глави Парку високих технологій Валерія Цепкала і колишнього глави Белгазпромбанку Віктора Бабарика — ніхто не очікував. Також ніхто не очікував, що балотуватиметься Світлана Тихановська. Її чоловіка не зареєстрували, тому що він не підписав документи, бо в цей час був під арештом. Тоді Світлана вирішила висуватися сама — чоловік очолив її штаб, а волонтери почали збирати підписи. Під час таких зборів у Гродно міліція затримала Тихановського та його прихильників — нібито за безпорядки. За даними правозахисного центру «Вясна», за чотири дні протестів у червні в усій країні затримали понад 360 людей.
При обшуку банку Бабарика розкривали комірки клієнтів
В опитуваннях на різних новинних сайтах Білорусі Бабарико набирав понад 50 відсотків голосів. Через це сайтам заборонили публікувати подібні передвиборчі опитування. Одинадцятого червня в офіс банку, яким Бабарико керує вже 20 років, прийшли силовики зі винуваченнями за «економічними» статтями. У «справі Белгазпромбанку» затримали 15 осіб, переважно з керівництва банку. Серед затриманих — сам Віктор Бабарико і його син Едуард.
Того ж дня в Мінську відбувся пікет солідарності на підтримку активістів і політиків, затриманих під час президентської виборчої кампанії. Біля пікетів, де збирали підписи за альтернативних кандидатів у президенти країни, вишикувався багатокілометровий живий ланцюг.
При обшуку в Белгазпромбанку розкривали приватні банківські комірки, стверджують клієнти. Свої заощадження вони побачили в сюжеті державного телебачення про обшуки. Серед постраждалих клієнтів Белгазпромбанку виявилася українка, у якої, за її словами, у банку лежало понад 170 тисяч доларів. Вона написала заяву в міліцію.
Після обшуків в Белгазпромбанку держтелеканал «Беларусь 1» повідомив, що до кримінальної справи про відмивання грошей та несплату податків внесли 150 полотен загальною вартістю близько 20 мільйонів доларів. У сюжеті показали «Єву» Хаїма Сутіна, «Годинник на палаючому небі» і «Зелений пейзаж» Марка Шагала і заявили, що картини «готували до термінового вивезення з країни». Зараз у галереї «Арт-Білорусь», де вони виставлялися, висять пусті рами з QR-кодами, що містять інформацію про історію полотен та їхніх авторів. В інтервʼю DW куратор корпоративної колекції Белгазпромбанку Олександр Зименко пояснив, що банк купував картини, щоб у Білорусі були полотна «паризької школи», і продавати їх за кордон ніхто не збирався.
У «справі Белгазпромбанку» заблокували благодійну платформу
Після обшуків банк заблокував платежі на майданчику зі збору коштів MolaMola, на якій білоруси збирали гроші на допомогу медикам. Співзасновник платформи — Едуард Бабарико. Співзасновник MolaMola Антон Мотолько отримав лист від Департаменту фінансового моніторингу, що майданчик закрили нібито через злочинне фінансування.
На платформі збирали гроші, зокрема, фельдшеру з Ліди Павлу Палейчику, якого звільнили після того, як він розповів, що лікарні не готові боротися з коронавірусом. За кілька днів на MolaMola зібрали понад 20 000 рублів. Фельдшера засудили на 7 діб за участь у несанкціонованому заході — він зустрівся з блогером Сергієм Тихановським.
Вибори пройдуть без спостерігачів і журналістів
Нинішні вибори в Білорусі примітні ще й тим, що пройдуть у закритому режимі: через коронавірус (який, за словами Лукашенка, у Білорусі вже перемогли) не приїдуть спостерігачі від ОБСЄ. У день виборів також не працюватиме великий інфоцентр для ЗМІ. Попередні підсумки виборів журналістам озвучать 10 серпня вранці. Причина — епідемічна ситуація у країні, пояснили tut.by у Центрвиборчкомі.