Новини

«Схеми»: Медведчук і Козак у перші дні захоплення Криму отримали контроль над великим нафтовим бізнесом у Росії за $40 тисяч

Автор:
Вікторія Мартинюк
Дата:

Милосердов Валерій / УНІАН

Родини нардепів «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука і Тараса Козака у перші дні силової анексії Криму отримали під контроль частину великого нафтового бізнесу Росії за «безцінь» — 40 тисяч доларів.

Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми» та міжнародного проєкту розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Офіційні документи кіпрських компаній свідчать, що 27 лютого 2014 року, в день захоплення парламенту Криму так званими «зеленими чоловічками», дружини Медведчука і Козака — Оксана Марченко та Наталія Лавренюк — стали співвласниками «Новошахтинського заводу нафтопродуктів» у Ростовській області, отримавши 42% підприємства за всього $40 тисяч.

Також родина отримала під контроль 60% фірми «НЗНП Трейд», яка на той момент вже мала ліцензію на розробку Гавриківського нафтового родовища у Росії за $1 тисячу. Запаси цього великого родовища оцінюються у майже 137 мільйонів тонн нафти.

«Це виглядає як домовленість про передачу активу комусь за дуже незначну суму. Схоже на те, що цінний актив перейшов у власність, і що, згідно з документами, оплата за це, здається, дико непропорційна цінності акцій, що були передані», — наводять у розслідуванні коментар британського експерта з фінансових операцій та протидії відмиванню грошей Грема Берроу.

Журналісти зазначають, що «Новошахтинський завод нафтопродуктів» та «НЗНП Трейд» до того, як перейшли під контроль родинам Медведчука і Козака, належали російському мільярдерові Сергію Кислову, який вклав у бізнес, за підрахунками журналістів, пів мільярда доларів.

І Медведчук, і Козак від коментарів відмовилися і не захотіли пояснити, чому російський бізнесмен погодився на таку невигідну для себе угоду.

За оцінками розслідувачів, «Новошахтинський нафтопереробний завод» починаючи з 2014 року і дотепер забезпечив родинам політиків дивіденди у розмірі понад $100 мільйонів.

Цей завод, зокрема, потрапив у рейтинг російського Forbes «200 найбільших приватних компаній Росії-2020». Він обійшов таких гігантів, як найбільший в Росії виробник металургійного вугілля «Сибірський антрацит» і «Газпром буріння» сина партнера Путіна по самбо Аркадія Ротенберга.