Шмигаль: За десять років Україна не реалізувала потенціал на $1 трильйон ВВП
- Автор:
- Олег Панфілович
- Дата:
«Бабель»
За результатами аудиту зʼясувалося, що Україна за останні 10 років не реалізувала потенціал на $1 трильйон ВВП.
Про це на презентації «аудиту країни» заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль.
«Один трильйон доларів ВВП за 10 років — це нереалізований потенціал нашої країни. Один трильйон доларів втратили всі громадяни країни через постійні зміни векторів, незавершені реформи, відсутність довгострокової економічної стратегії, корупцію, неефективне управління», — сказав Шмигаль.
Премʼєр додав, що в Україні 85% невикористаного потенціалу землі. Зокрема, оцінка вартості землі значно нижча за європейську. Також зараз в Україні розробляються 4 632 родовища, понад 12 тисяч родовищ розвідані, але не розробляються. У цій сфері — $409 мільярдів невикористаного потенціалу.
У питанні водних ресурсів невикористаний потенціал становить $12 мільярдів. Зокрема, зі зрошення поточний стан у 5 разів менший за потенціал. Нерозкритий потенціал лісів – $40 млрд.
Згідно з аудитом, рівень ВВП з 1996 року зріс на 85%, водночас у Центральній Європі цей показник становив 125%. У перерахунку на одну особу ВВП нині в Україні у 5,2 раза нижчий за середньоєвропейський.
Також, за словами Шмигаля, є проблеми з трудовими ресурсами. Згідно з аудитом, в Україні неофіційно працевлаштовано 3,3 млн осіб. Продуктивність праці – показник валової доданої вартості на одного працівника в 5,5 раза нижчий, ніж у Центральній Європі.
Низька продуктивність праці частково повʼязана з недостатніми інвестиціями – частка інвестицій у основний капітал у ВВП України становить 18% (для порівняння у Центральній Європі цей показник – 22%).
Крім того, на думку Шмигаля, за 29 років, коли вільне розпорядження землею було обмежене, у держави зникло понад 5 млн гектарів. Після запуску ринку землі за 10 років український ВВП додатково отримає до $85 млрд.
- У кінці жовтня президент Володимир Зеленський, виступаючи у Верховній Раді зі щорічним посланням, заявив, що уряд провів повний аудит держави, щоб зрозуміти, що було «зроблено не так» за 29 років Незалежності.