Süddeutsche Zeitung: Німеччина буде винна Україні за будівництво «Північного потоку — 2»
- Автор:
- Борис Васильківський
- Дата:
Sean Gallup / Getty Images
Німеччина повинна буде взяти на себе відповідальність за наслідки будівництва російського газопроводу «Північний потік — 2» у Балтійському морі в обхід України, пише німецьке видання Süddeutsche Zeitung.
Як зазначає німецьке видання, цей російський проект є у першу чергу політичним, що б про це не казали німецькі чиновники. Газопровід, прокладений на дні Балтики, позбавляє Україну ключової стратегічної переваги в транзиті російського газу, але в Європі це сприймають як крок до більш безпечного постачання газу безпосередньо від виробника.
Німецьке видання сумнівається, що з Росією вдасться укласти взаємовигідний контракт на транзит газу, якщо «Північний потік — 2» буде побудовано. На думку Süddeutsche Zeitung, найбільшу вигоду від російського газопроводу отримає Німеччина, ставши головним європейським енерговузлом для сибірського газу.
Проте разом з найбільшою вигодою Німеччина повинна отримати і найбільшу відповідальність, зазначає німецьке видання. Німеччині доведеться продемонструвати реальні кроки, щоб переконати європейські країни, що вона не прагне до гегемонії — наприклад, встановити над новим газопроводом жорсткий контроль профільної Федеральної служби.
«Особлива відповідальність» Німеччини повинна поширитися й на Україну, зазначає німецьке видання, оскільки Росія може скористатися стратегічним ослабленням свого сусіда. Але конкретних кроків для захисту України видання не пропонує.
При цьому і Німеччина, і весь Євросоюз у разі успішного запуску російського газопроводу стануть залежними від Росії. Росії потрібно продавати свій газ не менше, ніж європейцям купувати його, але якщо в останніх буде альтернатива, можливий тиск Росії на Євросоюз знизиться.
Як альтернативу російському газу в ЄС розглядають постачання скрапленого газу (СПГ) з Північної Америки і Перської затоки, але для масштабного постачання ще необхідно побудувати нові термінали прийому та зберігання СПГ.
- У Сенаті США представили резолюцію, що закликає посилити військову допомогу Україні та підтримати скасування будівництва газопроводу «Північний потік — 2».
- Російський «Газпром» зірвав технічні тристоронні консультації з Україною та Євросоюзом з питань транзиту газу до Європи.
- Німеччина хоче зберегти постачання газу з Росії, але в майбутньому може використовувати і скраплений газ зі США. Про це на Міжнародному економічному форумі в Давосі заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.