ВАКС відмовився закрити справу «Роттердам+»
- Автор:
- Оля Березюк
- Дата:
Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»
Колегія суддів ВАКС відмовилася закривати кримінальне провадження щодо фігурантів справи «Роттердам+», коли споживачі електроенергії переплатили понад 39 млрд грн.
Про це повідомляє пресслужба ВАКС.
Захист у своїх клопотаннях вказував на порушення принципу non bis in idem, а також на підстави, визначені у п.п. 9-1, 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Заслухавши доводи сторін, суд підтримав позицію прокурора САП і відмовив у задоволенні клопотань сторони захисту.
Справа «Роттердам+»
Формулу «Роттердам+» НКРЕКП почала використовувати з квітня 2016 року. Вона встановлювала тариф для теплових електростанцій на базі середньої ціни вугілля за імпортним паритетом за останній рік. Після цього ціни на електроенергію зросли — тариф в Україні був привʼязаний до вартості вугілля на товарних біржах Нідерландів. У березні 2017 року НАБУ почало розслідувати змову під час впровадження формули «Роттердам+».
За версією слідства, в «Роттердам+» заклали витрати, яких насправді не існувало, а саме — на транспортування вугілля національного виробника до теплових електростанцій з порту в Роттердамі. У результаті кінцеві споживачі протягом 2016—2019 років переплатили понад 39 мільярдів гривень.
У вересні 2022 року завершилося розслідування першого епізоду в справі «Роттердам+» за підозрою щодо шести фігурантів. У січні 2023 року Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідування другого епізоду за підозрою щодо 15 людей у справі.
У жовтні 2023 року Вищий антикорупційний суд закрив справу «Роттердам+», але вже в грудні рішення скасували й повернули на розгляд першої інстанції. А в лютому ВАКС обʼєднав обидва епізоди справи в одне провадження.
У квітні 2024 року ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів справи через те, що закінчилися терміни давності.