Новини

Рада ухвалила законопроєкт про суддівську карʼєру. Це рекомендувала Єврокомісія

Автор:
Ліза Бровко
Дата:

Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»

Верховна Рада у другому читанні проголосувала за законопроєкт № 10140-д щодо змін у Закон «Про судоустрій і статус суддів» й удосконалення процедур суддівської карʼєри.

Про це написав нардеп Ярослав Железняк.

За проголосували 244 депутати. Цей законопроєкт був рекомендацією Європейської комісії та однією з умов Меморандуму про взаєморозуміння між Україною і ЄС щодо отримання Києвом макрофінансової допомоги на €18 мільярдів.

Загалом проєкт закону має спростити й пришвидшити добір в суди першої інстанції, скасувавши деякі етапи відбору і повторне екзаменування кандидатів. Також він скорочує процес навчання майбутніх суддів (не всі кандидати повинні будуть його проходити). Це дозволить оперативно заповнити вакантні місця та зекономити на навчанні тих, хто не працюватиме суддею.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України буде повинна публікувати результати поіменного голосування, рівень значення співбесіди у процедурі добору підвищується, а суддям з ліквідованих і реорганізованих суддів не можна буде перевестися в інший суд без завершення кваліфікаційного оцінювання.

Водночас фундація DEJURE зауважує на деякі норми, які залишися в законопроєкті, попри рекомендації міжнародних партнерів прибрати їх. Серед них:

Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган, який відповідає за формування суддівського корпусу. ВККС проводить конкурс на суддів в усі суди України: перевіряє кандидатів і проводить іспити. У складі комісії 16 членів — їх обирають або призначають зʼїзд суддів, представники юридичних вишів, адвокати, омбудсман з прав людини та голова Державної судової адміністрації. Створення Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів — це одна з вимог для початку переговорів про вступ України до ЄС.