Ісландія перемогла коронавірус без локдауну і закритих кордонів. А її методи тестування, відстеження та виявлення симптомів стали в нагоді усьому світові — за матеріалом Nature
- Автори:
- Сергій Пивоваров, Євген Спірін
- Дата:
deCODE genetics
Ісландія раніше за інші країни Європи підготувалася до пандемії коронавірусу. За весь час тут близько пʼяти з половиною тисяч хворих і 27 смертей. Від самого початку ісландці кинули всі сили на масове тестування, розробили методики відстеження і почали збирати дані про новий вірус і про перебіг хвороби. Саме ісландські вчені встановили, що багато інфікованих переносять хворобу безсимптомно, діти заражаються з меншою ймовірністю, ніж дорослі, а найчастіші симптоми легкого перебігу інфекції — мʼязовий і головний біль, а також кашель, а не підвищена температура. Уряд не став запроваджувати тотальний локдаун і закривати кордони, щоб не нашкодити туристичному бізнесу. А ісландську методику і дослідження переймають багато країн. «Бабель» переказує матеріал Nature про те, як Ісландії вдалося стримати коронавірус і зробити значний науковий внесок у його вивчення.
Ісландія раніше за всіх у Європі підготувалася до пандемії та розпочала масове тестування
Ісландський уряд запустив національний план готовності до пандемії ще на початку січня 2020-го, за два місяці до того, як коронавірус дістався до Ісландії. «Від самого початку ми вирішили зробити ставку на ізоляцію, карантин і відстеження контактів», — каже головний епідеміолог Управління охорони здоровʼя Торольфур Гунасон. В рамках цього плану жителів почали тестувати ще на початку лютого. На сьогодні протестовано приблизно 55 відсотків населення країни.
У березні до Управління охорони здоровʼя долучилася компанія deCODE genetics, яка займається питаннями геному людини. Її глава Карі Стефанссон згадує, як слухав прогнози і рекомендації ВООЗ і не міг зрозуміти, на чому вони ґрунтуються. Тоді він вирішив у цьому розібратися, максимально залучивши ресурси компанії.
Сьогодні здати аналіз може будь-який житель Ісландії, навіть за найменших симптомів. Записатися на тестування можна онлайн через спеціальний додаток. Якщо здати аналіз уранці, то результат можна отримати уже ввечері. Найпізніше — на наступний день. Якщо тест позитивний, то запускаються два ланцюжки дій: у лікарні та в лабораторії.
Лікарня реєструє пацієнта в централізованій базі даних і на 14 днів підключає до сервісу віддаленого спостереження за станом здоровʼя. Пацієнту регулярно телефонують медсестра або терапевт, які ведуть його історію хвороби і соціальних контактів. У лабораторії кожен зразок аналізують на кількість вірусу, що є індикатором ступеня заразності та небезпеки захворювання. Повну РНК геному вірусу секвенують, щоб визначити штам вірусу і простежити його походження.
Ісландські вчені зібрали нові дані про коронавірус, які потім використовували в інших країнах
На початку весни 2020-го більшість досліджень COVID-19 у світі стосувалася пацієнтів з важкою або середньої тяжкості формою хвороби. На початок квітня завдяки масовому тестуванню ісландські вчені назбирали багато даних. Саме вони першими дійшли висновку, що коронавірусна інфекція часто, у понад 40 відсотках випадків, має безсимптомний перебіг. А також визначили, що найчастіші симптоми легкого перебігу хвороби — це мʼязовий і головний біль та кашель, а не підвищена температура. Ці дані використовували, щоб оцінити рівень інфікування в Італії і США, тому що «це було єдине відоме на той момент популяційне дослідження, проведене на вибірці великого обсягу».
Також дослідники в Ісландії зʼясували, що шанси підхопити коронавірус у дітей віком до 10 років удвічі нижчі, ніж у всіх інших людей. Новітнє ісландське дослідження зосередилося на тому, як довго триває імунітет до SARS-CoV-2. Команда deCODE встановила, що високий рівень антитіл зберігається в крові 91 відсотка заражених людей протягом чотирьох місяців після встановлення діагнозу.
Крім цього, дослідники проаналізували генетичний матеріал вірусу, отриманий в результаті кожного позитивного аналізу, і склали карти, щоб відстежити походження і поширення вірусу. Зʼясувалося, що більшість первинних заражень сталася на гірськолижних курортах, а пізня передача інфекції відбувалася на місцевому рівні, в сімʼях. Такий підхід до відстеження успішно застосували в Новій Зеландії.
Ісландія не стала закривати кордони навіть під час другої хвилі коронавірусу
Уряд вирішив підтримати туристичну галузь. Тому вже в червні Ісландія відкрила кордони для жителів 31 європейської країни. Через місяць країна зняла обмеження для ще 12 країн, включаючи Канаду, Нову Зеландію і Південну Корею.
У серпні пара туристів, що отримала позитивний результат аналізу в аеропорту Рейкʼявіка, проігнорувала карантин і вирушила до міста. Вірус поширився, і до вересня кількість заражень зросла з одного до 55 на тиждень. А до жовтня максимальна кількість заражень становила 291 на добу.
5 448 хворихна коронавірус в Ісландії за весь час пандемії станом на 4 грудня.
27 померлихвід коронавірусу в Ісландії за весь час пандемії станом на 4 грудня.
Але країна не стала закривати кордони для туристів, лише посилила вимоги при вʼїзді. Мандрівники повинні або провести на самоізоляції два тижні після приїзду, або здати два діагностичні тести: перший після приїзду, другий — через пʼять днів карантину. Цей метод дозволив виявити, що у 20 відсотків людей з першим негативним тестом другий виявляється позитивним.
Нарешті до 17 жовтня кількість випадків інфекції почала знижуватися. Усе завдяки широкомасштабному тестуванню, процедурам відстеження, карантину, а також акценту на тому, як важливо носити маски. «Сподіваюся, скоро ми зможемо почати знімати обмеження», — каже головний епідеміолог країни Торольфур Гунасон.
А наразі Управління охорони здоровʼя разом з командою deCODE досліджують клітинну імунну відповідь і намагаються встановити, чи виробляються у пацієнтів, які важко переносять коронавірус, антитіла, що можуть руйнувати їхні власні тканини, наприклад, легені. А також вивчають питання відтермінованих наслідків COVID-19 і досліджують, як генетика впливає на ймовірність зараження і відповідь на нього.