ЗМІ стверджували, що за Павлом Шереметом у день убивства стежив чоловік у капюшоні. Слідство вважає, що це була жінка. Вона підірвала авто журналіста і перевдягалася
- Автори:
- Оксана Коваленко, Євген Спірін
- Дата:
Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»
У квітні 2017 року «Слідство.Інфо» випустили фільм «Вбивство Павла» про вбивство журналіста Павла Шеремета. Автомобіль, який вів Шеремет, підірвали в центрі Києва 20 липня 2016 року. У фільмі журналісти використовували кадри з відео вуличних камер, частини з яких не було в поліції. У розслідуванні йшлося, що за будинком журналіста вранці спостерігав чоловік у кофті з капюшоном. Ще раніше поліція показала відео. На ньому під будинком Павла вранці була жінка в бриджах і перуці. Поліція вважала, що саме жінка пізніше активувала вибухівку, а чоловік стежив, щоб Шеремет сів у потрібне авто. Спершу слідство стверджувало, що жінка — це Юлія Кузьменко. Пізніше від цієї версії відмовилися. «Бабель» вивчив відео з камер спостереження, перечитав підозру, ознайомився з версією слідства. Воно вважає, що чоловік у капюшоні і жінка, про яких говорять ― це одна людина, яка перевдягалася.
1.
Вранці перед убивством Павла Шеремета майже біля його будинку зʼявилася жінка в шортах, перуці та окулярах. Вона подивилася на машину Павла. Потім вона пішла вулицею Івана Франка у бік вулиці Богдана Хмельницького і зникла з поля зору камер. Через двадцять хвилин у двір будинку, який знаходиться поруч з будинком Шеремета, прийшов чоловік у штанях і кофті з капюшоном. Ще через двадцять хвилин Шеремет вийшов з будинку, сів у машину і поїхав у бік вулиці Богдана Хмельницького. Одночасно з ним з двору сусіднього будинку (їх розділяє дитячий майданчик) вийшов той же чоловік у штанях і кофті з капюшоном і пішов за автомобілем Шеремета. Через півтори хвилини автомобіль Шеремета вибухнув, а через три хвилини знову зʼявилася жінка в перуці та окулярах, на тому ж місці, де була годину тому.
Як це було — можна роздивитися на картах нижче.
Чоловік у штанях і капюшоні та жінка в перуці й окулярах жодного разу не зʼявлялися на відео одночасно.
2.
Насправді, на думку слідства, жінка в шортах і чоловік у штанях і кофті з капюшоном — одна й та сама людина. Просто вона перевдягалася: то надягала перуку й окуляри, то знімала їх і надягала штани і кофту з капюшоном.
У матеріалах справи зазначено, що жінка була з рюкзаком, це видно на відео. У ньому лежала кофта і радіокерований пристрій, стверджує слідство.
Згідно з текстом підозри, жінка перевдяглася в покинутому будинку по вулиці Івана Франка, 17. А потім пішла під будинок Павла Шеремета і стежила за тим, як журналіст вийде і сяде в машину. За годину з моменту, коли жінка прийшла у зазначене місце, і до моменту вибуху через перехрестя в бік будинку Шеремета йшла тільки одна людина — у брюках і кофті з капюшоном.
Журналісти писали, що кофта чоловіка чорна, але це не так. Насправді кофта, в яку перевдягалася жінка ― червоного кольору. Справа в тому, що відеокамери спотворюють колір. На одному з відео видно людину в кофті з капюшоном і машину Шеремета. Обидва обʼєкти червоного кольору.
Слідство вважає, що коли Шеремет виїхав у бік вулиці Богдана Хмельницького, жінка повернулася в покинутий будинок, простежила за машиною і натиснула на спусковий механізм, а потім знову перевдяглася у шорти, наділа перуку й пішла. З того моменту, як Шеремет сів за кермо машини, розвернувся і доїхав до місця вибуху, минуло близько півтори хвилини.
Останнє місце, де бачили жінку — це станція метро «Університет». Але запросити відео з камер спостереження метро поліція вирішила тільки в червні 2017 року. Усі відео з камер метро зберігаються лише 14 днів, тому отримати потрібні матеріали поліції не вдалося.