Тексти

Парламент ухвалив закон, який уможливлює імпічмент. Як він працюватиме?

Автор:
Марія Ульяновська
Дата:

Артем Марков / Дар'я Светлова / «Бабель»

6 червня Верховна рада легалізувала процедуру імпічменту — тепер парламентарі зможуть усунути президента з посади. Хоча Володимир Зеленський і сам пропонував депутатам спеціальний законопроєкт про імпічмент, народні обранці вирішили піти своїм шляхом. Вони регламентували діяльність спеціалізованих слідчих комісій Верховної Ради. Тепер ці комісії зможуть розслідувати, чи вчиняв президент злочини або державну зраду, та рекомендувати усунути його з посади.

За Конституцією, президента можна усунути з посади тільки за допомогою імпічменту, і тільки якщо він вчинив державну зраду або інший злочин. Імпічмент ініціює Верховна Рада голосами принаймні 225 депутатів. Депутати мають створити спеціальну тимчасову слідчу комісію (ТСК) та доручити їй розслідувати ймовірні злочини президента.

Ця процедура була роками виписана у Конституції та регламенті Верховної Ради, але на практиці ТСК створити не могли, оскільки не було жодного закону, який би визначав, як її створювати, і як така комісія повинна працювати.

Саме цю прогалину заповнила Рада, проголосувавши за закон «Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України». Закон регламентував роботу трьох видів комісій: тих, що розслідують питання, які становлять суспільний інтерес, тих, що можуть розслідувати злочини президента, і тих, що працюють із законопроєктами.

Відтепер процедура імпічменту матиме такий вигляд:

Розслідування комісії повинно тривати не довше ніж 3 місяці.

Крім того, доля комісії залежить від парламенту. Якщо припиняються повноваження Ради, то і комісія припиняє свою діяльність. Це особливо актуально перед достроковими виборами. Наприклад, оголосити імпічмент президенту Володимиру Зеленському до 21 липня, навіть за наявності підстав, практично неможливо.