Учені розробили відеогру, яка впливає на мозок школярів. Дослідженням керував близький друг Далай-лами
- Автор:
- Аня Синящик
- Дата:
Nikita Kachanovsky / Unsplash
Американський нейробіолог Річард Девідсон разом із колегами з Університету Вісконсин-Медісон створив компʼютерну гру Crystals of Kaydor. Підлітків, які брали участь у експерименті, поділили на дві групи. Світ тих, хто грав у «кристали», більше ніколи не буде таким, як раніше
Як набирали «піддослідних кроликів»
Діти у віці від 8 до 18 років витрачають на відеоігри в середньому по 73 хвилини на день. Тому вченим було нескладно визначитися з віком потенційних піддослідних. «Ми розмістили рекламу про набір 192 здорових підлітків у друкованих, радіо - та онлайн-ЗМІ», — пояснюють учені.
У списках вимог зазначалися місце проживання (Медісон, штат Вісконсин) та освіта (7—8 клас). Потенційний учасник експерименту повинен вільно говорити англійською, йому не протипоказана магнітно-резонансна томографія. Крім того, він психічно здоровий і не вживає психотропних речовин.
До участі в експерименті допустили 150 охочих.
У що грали
Дітей 11—14 років розділили на дві групи. Протягом двох тижнів вони тестували один із запропонованих відеопродуктів. Першій групі дісталася гра Bastion, другий — Crystals of Kaydor.
Сюжети двох ігор схожі. І в першій, і в другій дія відбувається у вигаданому світі. Гравцеві необхідно взаємодіяти з іншими персонажами і зібрати необхідні артефакти, щоб виконати головну місію. У комерційному продукті потрібно колекціонувати «ядра» та «осколки» , у науковій грі — «кристали».
Що знайшли
Двічі — до і після експерименту — кожен учасник проходив МРТ (магнітно-резонансну томографію). У гравців, які два тижні «різалися» в Bastion, не було виявлено жодних змін. У тих, хто тестував Crystals of Kaydor, зʼявилися нові нейронні звʼязки в ділянці мозку, що відповідає за емпатію та керування емоціями.
Учасники дослідження пройшли тести, що визначають їхній рівень співпереживання іншим. Результати тестів підтвердили дані МРТ: геймери, у яких виробилися нові нейронні звʼязки, у пост-ігровому анкетуванні набирали більше балів.
Тим не менш, не всі гравці Crystals of Kaydor показали однаково вражаючі результати. На думку вчених, це свідчить про необхідність виробити більш персоналізований підхід до розвитку емпатії за допомогою відеоігор.
Хто був куратором проекту і чому це важливо
Дослідження проводила група з десяти вчених. Керівник — доктор Річард Девідсон, професор психології та психіатрії в Університеті Вісконсин-Медісон.
Звʼязок між мозком та емоціями хвилює 66-річного професора ще зі шкільних років: у підлітковому віці він працював волонтером в Лабораторії сну при бруклінському Медичному центрі Маймонід. Там юнак чистив електроди в обладнанні, яке допомагало вивчати нейрологічні явища, що відбувалися зі сплячими піддослідними.
У Гарварді студент Девідсон проводив експерименти, присвячені уважності і здатності концентруватися на певній задачі всупереч відволікаючим чинникам. Він продовжив дослідження емоцій і після університету.
Один із його найвідоміших наукових проектів — експеримент, присвячений виявленню звʼязку між діяльністю мозку і емоційним здоровʼям людини. Доктор Девідсон проаналізував активність мозку 99 жінок, які просто знаходилися в одному приміщенні. Із загальної групи вчений-нейробіолог виділив 15 піддослідних з надмірною активністю лівої лобової частки і ще 15 — із підвищеною активністю у правій лобовій частці. Він склав шкалу, згідно з якою перша група відрізнялася позитивним світоглядом, друга — песимістичним. Анкетування та інтервʼю підтвердили гіпотезу.
Поки колеги досліджують негативний вплив технологій, доктор Девідсон фокусує увагу на пошуку і розробці інновацій, корисних для емоційного здоровʼя. Проект Crystals of Kaydor — один із них.
Що далі
Центр здорових умов анонсував необхідність продовжити «ігрове» дослідження. Ймовірно, актуальність теми (та приятельські стосунки з відомим духовним лідером) допоможуть вченому привернути увагу громадськості та спонсорів. У майбутньому допрацьована версія Crystals of Kaydor надійде у вільний доступ. Прокачати свою емпатію зможе кожен охочий.