Тексти

Якщо Башар Асад втратить владу, його наступницею може стати дружина. Красуня британка, яка емоційно розказувала про права дітей і спокійно дивилась, як їх вбивають. Історія Асми Асад

Автори:
Антон Семиженко, Катерина Коберник
Дата:

Getty Images / «Бабель»

Протягом останніх 15 років президент Сирії Башар Асад є одним із найжорстокіших диктаторів світу, ізгоєм на рівні Володимира Путіна й Кім Чен Ина. Через його жорстокість, репресії й диктатуру країну залишили майже 7 мільйонів людей і ще близько 300 тисяч цивільних загинули. В останні роки Башару Асаду вдавалось контролювати дві третини офіційної території Сирії, однак із кінця листопада повстанці знову захопили одне з найбільших міст країни Алеппо й просуваються на південь. Усі ці роки Башара супроводжує жінка, яка на перший погляд здається непідходящою партнеркою для диктатора. Асма Асад народилась у Лондоні, отримала хорошу британську освіту й працювала в інвестиційній сфері. До початку війни в Сирії на форумах по всьому світу вона розповідала про демократію і права людини. З 2011 року на Заході чекали, що Асма залишить країну й кровожерливого чоловіка, однак вона не просто лишилась поряд, а стала однією з найвпливовіших осіб Сирії, зосередивши на собі фінансові потоки та створивши бізнес-імперію. Журналіст «Бабеля» Антон Семиженко дослідив історію Асми Асад і розповідає, як старанна дівчинка з тихого району Лондону стала вірною поплічницею диктатора.

«Асма Асад — молода, гламурна й дуже елегантна — найсвіжіша та найбільш магнетична з-поміж перших леді. Її стиль — це не сліпучий блиск Близького Сходу, а навмисна відсутність прикрас. Вона поєднує в собі рідкісні особливості: худа довгонога красуня з ерудованістю й аналітичним розумом, яка вдягається стримано й зі смаком. Paris Match називає її “проблиском світла в країні, повній темних зон”. Вона перша леді Сирії». Так починається стаття «Квітка в пустелі» — одна з найбільш рідкісних на сьогодні публікацій модного журналу Vogue. У цьому матеріалі за лютий 2011 року Асма — синонім демократичності й елегантності, Сирія — острівець спокою та безпеки в регіоні, а чоловік першої леді Башар Асад — молодий батько трьох дітей, у джинсах і сорочці навипуск, який веде країну шляхом реформ. За версією Vogue, Сирія, так, має певні проблеми зі свободою через повсюдну присутність спецслужб і підтасовані вибори, 97% на яких отримує Башар Асад. Але з керівництвом їй точно пощастило, і вихована в Лондоні Асма успішно втілює зміни на краще через свій благодійний фонд і мережу шкіл, де дітей вчать громадянським правам.

Перший розворот статті Vogue.

Facebook

На Близькому Сході тоді вже кілька місяців наростали протести Арабської весни. Через два тижні після публікації Vogue вони почались і в Сирії — кривавіші, ніж будь-де. Швидко стало ясно, що Башар, який любить робити фото своїх дітей, також не проти масових убивств, тортур і хімічної зброї. А Асма використовує якісну західну освіту для контролю фінансових потоків у країні. Статтю редакція зняла й видалила звідусіль, де змогла (хоча знайти її, звісно, можливо). Авторка, досвідчена модна оглядачка, сказала, що написала текст через настирне прохання редактора, а взагалі навіть саме слово «Сирія» звучить для неї як сичання змії — мовляв, не країна, а суцільна помилка. Згодом виявилось, що ця публікація — просто джинса, тобто замовний матеріал. Уряд Сирії платив американському піар-агентству по $5 тисяч на місяць, щоб ті покращили імідж країни через таку статтю — і піарники це забезпечили. Що в цьому матеріалі правда — це те, що Асма Асад завжди поряд із чоловіком. І у 2000-му, коли їх вважали прогресивною парою, яка несе зміни. І у 2011-му, коли зʼясувалось, що Сирією керує один із найкривавіших диктаторів в історії. І у 2020-му, коли США наклали санкції на неї особисто. І тепер, коли Асад знову ризикує втратити владу. Хоча протягом усіх цих років двері для повернення на Захід залишались для неї відкритими: Асма досі залишається підданою Великої Британії.

1

Асма Ахрас народилась 11 серпня 1975 року в Лондоні в сімʼї вихідців із Сирії — успішного кардіолога й працівниці сирійського посольства. Вона вела життя представниці британського середнього класу, яка намагалась не виказувати свого сирійського походження. Її англійська була бездоганною, для однокласників Асма мала інше імʼя — Емма, а під час щорічних візитів батьків до родичів у Сирії більшість часу вона проводила в дорогих готелях.

У школі Асма зірок із неба не хапала, але старалась, а батьки підтримували. Це дало результат: закінчивши з відзнакою престижний лондонський Кінгс-коледж за спеціальністю «інформатика», вона почала працювати спершу аналітиком у Deutsche Bank, а тоді супроводжувати угоди в інвестиційному підрозділі великого американського банку J.P.Morgan. Це була робота без чіткого розкладу і з потребою час від часу ночувати в офісі. Втім, Асма все краще укладала угоди про злиття й поглинання компаній — здебільшого у сфері фармацевтики. У 2000-му вона пройшла на навчання до Гарвардської бізнес-школи й очікувала на щедрий річний бонус за результатами роботи. А тоді раптом на кілька тижнів зникла. Це було нечувано в компанії, де вимагали завжди бути на звʼязку. Повернувшись у листопаді, Асма сказала керівнику, що звільняється просто зараз, навіть не чекаючи річних бонусів. «Може, ти вигоріла? Таке трапляється навіть із найкращими з нас, — якщо вірити Vogue, намагався переконати її шеф. — Візьми відпустку, відпочинь трохи». Та відмовилась. І від навчання у Гарварді теж. «Коли в тебе вибір між коханням і Гарвардом, хіба не очевидно, що обрати?» — нібито сказала вона.

Асма Асад у школі.

Facebook

Башар Асад на десять років старший за Асму. Його батько Хафез із 1971 року очолював Сирію, але син волів працювати поза політикою, у 1992-му приїхавши підвищувати кваліфікацію до лондонського Western Eye Hospital. Він обрав фах офтальмолога: батьки наполягали, щоб Башар працював у медицині, але той боїться вигляду крові, тому вирішив працювати у сфері корекції зору, де крові мало й надзвичайні випадки нечасті. У Сирії головне прізвисько Башара й досі «Лікар».

Сімʼя Башара Асада. Сам він другий зліва, наступний за ним — Басель, сидять — Аніса й Хафез Асади.

Wikimedia / «Бабель»

Скромний, соромʼязливий Башар рідко був обʼєктом жіночої уваги. Жінки, з якими він зустрічався в Лондоні, перепадали йому від старшого брата Баселя, харизматичного розбишаки. Але він сподобався матері Асми, тож Башар і дівчина спілкувались. Хоч і недовго: у 1994-му Басель гине в автокатастрофі й батько кличе Башара додому, щоб готувати з нього наступника. Той скоряється. У червні 2000-го Хафез Асад помирає, у липні Башара очікувано обирають президентом. На той момент вони з Асмою вже кілька місяців як зустрічаються.

Пара нібито відновила знайомство на дні народження тітки Асми, який відзначали в Сирії. За офіційною версією, Башар просто заговорив до неї й дівчина не змогла встояти. Але іншим про роман не казала: розповідати про стосунки з сином президента їй було незручно. Асма просто проводила все більше часу в Сирії, а в грудні, через місяць після звільнення з J.P.Morgan, вийшла за Башара заміж. Але першою леді формально не стала: цей статус до самої своєї смерті в 2016-му зберігала її свекруха Аніса. У Дамаску Асма сповна пізнала, що таке нелюбов нової родини.

2

Офіційних повідомлень про шлюб Башара Асада не було, фотографій його дружини сирійці не бачили, на вулицях її не впізнавали. Та й бачили Асму там рідко, адже головним її завданням було, за словами Аніси, продукувати нащадків. Асма одного за одним народила трьох дітей — двох синів та доньку. Увагу вона привертала лише під час офіційних поїздок із чоловіком за кордон — і це була увага іноземної, а не сирійської преси.

Спершу Башар плекав образ реформатора: говорив красиві слова про демократію, обіцяв багатопартійні вибори, закрив найбільшу в країні тюрму. Втім, лібералізація тривала, лише доки не почала бити по впливовості президента, тому невдовзі репресії повернулись. У 2005-му в сусідньому Лівані, який Сирія тоді фактично контролювала, убили впливового політика Рафіка Харірі. Захід підозрює, що замовником стала сирійська влада, і в Асада починаються проблеми за кордоном. Він вирішує вивести з Лівану сирійські війська й заробляє цим осуд місцевих націоналістів. Диктатор активно шукав вихід із ситуації — і знайшов його в Асмі. Інтелігентна, добре освічена й стильна дружина із Заходу мала б полегшити йому спілкування з демократичними країнами. А її соціальні проєкти — покращити імідж президента всередині Сирії. Башар зумів подолати спротив родини й зробив Асму публічною. Вона одразу змінила стиль, взула підбори й замовила в європейських модельєрів новий одяг. Працівники сирійських посольств, які часто виконували замовлення Асми, називали її «Імельдою Маркос» — на честь дружини філіппінського президента, яка мала пристрасть до взуття.

Королева Британії Єлизавета ІІ вітає Асму Асад під час першого в історії візиту сирійського лідера до Букінгемського палацу, 17 грудня 2002 року.

Getty Images / «Бабель»

Роль дипломатки Асма виконувала успішно. В інтернеті вистачає її фотографій з різноманітних міжнародних форумів — зустріч жінок-підприємиць регіону, форум перших леді країн Близького Сходу, саміт країн Середземноморʼя, конференція щодо роботи гуманітарних організацій — усюди була Асад, витончена й щедра на заяви, які хотіли чути на Заході. Коли Бред Пітт і Анджеліна Джолі, тоді ще пара, стали послами доброї волі ООН, вони на запрошення Асадів побували в Сирії — і, як ідеться в уже згаданій піарній статті, здивувалися, що за водія в них був сам Башар Асад, а охорони ніде не було видно.

Дружина допомогла Башару покращити репутацію і всередині країни. Вона досконало вивчила підзабуту в Британії арабську, заснувала Фонд розвитку Сирії, який займався просвітницькими й культурними проєктами. Асма їздила країною з надувним наметом, у якому збирала дітей на розмови про громадянські права — щоправда, оминаючи політичні. Вона намагалась перетворити старий цементний завод у Дамаску на арт-галерею, відреставрувати історичний центр столиці й привабити іноземних туристів багатою історією країни: зрештою, найбільшим сирійським містам Дамаску й Алеппо по пʼять тисяч років. Колишні співробітники фонду згадують, що атмосфера в колективі була складною. В погані дні Асма кричала на людей і звільняла їх через дрібниці. Вона вимагала звертатись до себе «Ваша Високосте» і вставати, коли заходить до кімнати. Частину працівників фонду становили високооплачувані іноземці, які жили безбідним життям у дорогих готелях Дамаску — і їздили неелектрифікованими сирійськими селами з лекціями про розбудову спроможності громад. Утім, загалом із роллю представниці мʼякої сили Асма справлялась добре як всередині країни, так і для зовнішньої авдиторії. Ще у грудні 2010-го вона розповідала французьким дипломатам у Парижі про те, як оновлюється Сирія. А вже за три місяці її країна занурилась у провалля громадянської війни.

Асма Асад виступає перед дипломатами в Парижі 10 грудня 2010 року. Поряд із нею — директор Міжнародної дипломатичної академії Жан-Клод Кусеран.

Getty Images / «Бабель»

3

«Асма Асад проявить свою позицію чи стане на захист чоловіка?» — матеріал із таким заголовком вийшов на СNN у грудні 2011-го. На той момент у Сирії від рук військових вже загинули тисячі цивільних, армія тримала в облозі місто Хомс — малу батьківщину родини Асми. Про першу ж леді нічого не було відомо. Ходили чутки, що вона інкогніто повернулася з дітьми до Британії, чи що її не випускають із президентського палацу, або ж що її взагалі вже немає серед живих. Невдовзі Асма зʼявилась на публіці — на мітингу на підтримку влади. За словами тих, хто знав її раніше, вона виглядала змарнілою. Невдовзі вона видала окрему заяву — що Башар Асад є президентом всієї Сирії, а не якоїсь її частини, і що вона підтримує його в цій ролі. Асма таки вирішила стати на бік чоловіка.

Асма Асад із дітьми на провладному мітингу в січні 2012 року. Зі сцени Башар Асад говорить про іноземну змову проти Сирії, яка нібито стала причиною громадянської війни.

Getty Images / «Бабель»

Пʼятого липня 2012 року проєкт Wikileaks почав публікувати приватну переписку сотень сирійських політиків, зокрема й Асми Асад. Виявилось, вона переживала перетворення чоловіка на ненависного світом деспота значно менш драматично, ніж здавалось. Вона переїхала з дітьми в маєток на узбережжі моря, подалі від вибухів та сльозогінного газу, і зайнялась шопінгом. В одному з листів подрузі вона скидає їй лінк на нову колекцію взуття Крістіана Лабутена й питає: «Як думаєш, на щось варто звернути увагу?». В іншому листі вона жартома пише, що справжній диктатор удома в Асадів — це вона. Коли Башар починає застосовувати хімічну зброю проти протестувальників, Асма шукає собі в маєток садівника та замовляє товари в одному з найпрестижніших магазинів Лондону, Harrods.

У злитій переписці є й кілька її листів до чоловіка. Асма не засуджує і навіть не критикує дії Башара — навпаки, запевняє, що «якщо ми лишатимемось сильними разом, то зможемо подолати все це».

Із початком бойових дій у Сирії більшість статусних іноземців, які працювали у фонді Асми, звільнилася. Але врешті-решт війна лише збільшила його вагу. Фонд розвитку Сирії став одним із небагатьох шляхів надходження в країну міжнародної гуманітарної допомоги, зокрема від ООН. Через те, що ним опікувалась дружина президента, були бодай якісь надії, що допомога дістанеться нужденних і влада цьому не заважатиме. В результаті, у 2010-х були роки, коли більшість іноземної допомоги Сирії проходила через сімʼю Асадів.

Центр міста Хомс після обстрілів у травні 2014 року. З Хомса походять батьки Асми Асад.

Getty Images / «Бабель»

Невдовзі знадобились і знання Асми у сфері фінансів. Зосереджений на війні Башар був тільки радий передати їй контроль над тим, що залишилось від сирійської економіки — зрештою, за воєнні послуги росіян та іранців треба було чимось розплачуватись, і диктатор сподівався, що дружина допоможе заробити ці гроші. Для цього сімʼя Асадів забрала бізнес у найбагатшого сирійця, дядька Башара Рамі Мактуфа. Десятки років він контролював найбільші компанії країни включно з мобільним оператором Syriatel. Під кінець 2010-х основні його активи перейшли під контроль Фонду розвитку Сирії. Започаткувала Асма й особисті бізнеси, як-от мережу магазинів техніки Emmatel на честь свого «британського» імені. Він працює з поправкою на матеріальний стан більшості сирійців: торгує дешевими китайськими смартфонами чи смарт-годинниками, які вже були у використанні. Але бізнес іде успішно: крамниці Emmatel вже є і в тих регіонах Сирії, які Башар Асад не контролює.

У 2020-му фінансову роль Асми Асад у Сирії визнали навіть США, наклавши на неї економічні санкції. Тепер її офіційно вважають людиною, яка забезпечує життєдіяльність деспотичного сирійського режиму. А всередині Сирії серед недоброзичливців бізнесвумен за нею закріпилось прізвисько «Астма».

4

Інтервʼю іноземним медіа Асма вже не дає — максимум російським пропагандистам у період особливо теплих взаємин між режимами Путіна й Асадів. Зараз дружина диктатора воліє комунікувати з аудиторією без посередників. На офіційному акаунті президента Сирії в інстаграмі, який завели в 2013-му, постів про Асму з роками ставало все більше. Зараз їй присвячено кожний третій пост, в основному вони передбачувано стосуються гуманітарної сфери. Ось Асма на врученні дипломів випускникам університету, ось дарує ляльку дівчинці, тут відвідує з чоловіком старі квартали Дамаска, а тут виступає на презентації програми з раннього виявлення проблем слуху в новонароджених. Схожий контент і в ютуб-каналу сирійського президента.

У 2019-му Асма захворіла на рак грудей — і влада не стала тримати це в секреті. Навпаки, боротьба жінки з хворобою активно висвітлювалась, в її гардеробі зʼявилися стильні хустки, а під постами в інстаграмі — хештег #brave («#смілива»). Тоді Асма вилікувалась — постійно акцентуючи увагу на тому, що користувалась послугами лише сирійських клінік. У травні цього року зʼявилось нове повідомлення: у першої леді Сирії лейкемія. Вона одразу записала відео про те, що відважно боротиметься і з цією хворобою.

Загалом рівень публічності Асми безпрецедентний для арабського світу, де жінки в політиці й досі є рідкістю. Спостерігачі за Сирією припускають, що дружина теперішнього диктатора колись може й очолити країну — якщо після нинішнього наступу повстанців це ще буде актуально. Башару Асаду західні лідери вже ніколи не подадуть руки, а от Асма на його фоні виглядає значно меншим злом. Так вдалося б і подолати міжнародну ізоляцію Сирії, і зберегти гроші в сімʼї.

Асма й Башар Асади під час візиту до Болгарії 9 листопада 2010 року.

Getty Images / «Бабель»

А от «Бабель» гарний не лише за формою, а й по суті. Підтримайте нас: https://babel.ua/donate.