ЄС погрожує застосувати «рішучі заходи», якщо влада Косова не проведе нові місцеві вибори в сербських громадах
- Автор:
- Олексій Ярмоленко
- Дата:
Getty Images / «Бабель»
Європейський Союз вимагає від косовської влади провести нові місцеві вибори у громадах, які населені переважно сербами. Саме через вибори почалися сутички, в яких постраждали миротворці НАТО.
Про це йдеться в заяві верховного представника ЄС із зовнішніх справ.
У ЄС засудили будь-яке насилля проти цивільних, правоохоронців, журналістів і миротворців на півночі Косова. Там наголосили, що підтримують діяльність миротворців НАТО.
«Ми очікуємо, що Косово діятиме без ескалації та негайно призупинить поліцейські операції поблизу муніципальних будівель на півночі Косова. Мери повинні тимчасово виконувати свої обовʼязки у приміщеннях, відмінних від муніципальних будівель. Дострокові вибори мають бути оголошені якнайшвидше у всіх чотирьох муніципалітетах та організовані на основі повної участі. Ми очікуємо, що косовські серби візьмуть участь у цих виборах», — зазначили у ЄС.
Також там висловили занепокоєння через підвищення до найвищого рівня бойові готовності сербської армії. Водночас у ЄС підкреслюють, що готові вжити «серйозних заходів», якщо країни не підуть на деескалацію.
Чому сталися сутички в Косові?
23 квітня на півночі Косова в умовах бойкоту сербів відбулися спірні муніципальні вибори. Серби відмовилися брати участь у місцевих виборах, і кандидати від етнічних албанців перемогли у виборах мерів чотирьох муніципалітетів із сербською більшістю. Серби вимагають, щоб уряд Косова відсторонив мерів-албанців від влади.
Серби становлять більшість на півночі Косова. Етнічні албанці становлять понад 90% населення Косова загалом, але північні серби вже давно вимагають виконати угоду 2013 року за посередництва ЄС — створити асоціацію автономних муніципалітетів на їхній території.
- 18 березня 2023 року Косово і Сербія погодили план нормалізації відносин. Ця угода зобовʼязує Косово негайно розпочати переговори про надання сербській громаді в Косові відповідного рівня самоврядування. Протягом 30 днів Белград і Приштина мали створити спільний моніторинговий комітет під головуванням ЄС. Сторони також погодилися терміново схвалити декларацію про зниклих безвісти. Зі свого боку ЄС протягом 150 днів мав організувати донорську конференцію з інвестиційної та фінансової допомоги Косову та Сербії. Однак поки сторони не виконають усіх положень угоди з нормалізації відносин, жодних виплат не буде.