Фірташу в США загрожує 80 років вʼязниці та конфіскація майна, але він може піти на угоду
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Simon Dawson / Bloomberg via Getty Images
У разі екстрадиції українського олігарха Дмитра Фірташа в Чикаго (США) йому, за американськими законами, загрожує понад 80 років вʼязниці з конфіскацією майна та арештом активів.
Про це «Голосу Америки» розповів юрист американський фірми Arnall Golden Gregory LLP Джин Берд.
За його словами, Фірташа звинувачують у відмиванні грошей і створенні організацій, що діють під впливом рекету, а також корупційних схем за кордоном. Проте йому можуть змінити обвинувачення, якщо Фірташ піде на співпрацю з урядом США.
«Фірташ добре знайомий з різноманітними фінансовими угодами, до яких залучені топполітики різних країн, у тому числі України та Росії. Тож можливо, що він має інформацію, яка може зацікавити Сполучені Штати. Тому для нього завжди є можливість співпрацювати й укласти угоду про визнання провини, де він надасть цю інформацію в обмін на зміну обвинувачень», — сказав Берд.
Він зазначив, що угода може призвести до судових справ проти відомих українських політиків і бізнесменів.
Берд додав, що можливість Фірташа залишитися на волі малоймовірна, але його буде захищати один з найвпливовіших адвокатів США — Ден Вебб. The Wall Stret Journal назвав його одним із найбільш високооплачуваних американських адвокатів. А Business Insider зарахував його до списку «11 адвокатів, яких ви не захочете побачити в опонентах».
Справа Фірташа
Дмитра Фірташа затримали у Відні 12 березня 2014 року за запитом американської влади — він перебував під слідством Федерального бюро розслідувань і був оголошений у міжнародний розшук. Його підозрюють у дачі $18,5 млн хабара індійським чиновникам за дозвіл на розробку родовищ титану в індійському штаті Андхра-Прадеш. Готову продукцію Фірташ планував продавати компанії Boeing, а річний прибуток від цього міг скласти близько $500 млн.
13 березня Земельний суд Відня ухвалив рішення про екстрадиційний арешт, і через 8 днів Фірташ вийшов під заставу у €125 млн. Сам бізнесмен називав це переслідування політично вмотивованим і подав апеляцію. 30 квітня 2015 року суд Відня відхилив клопотання про екстрадицію.
Прокуратура оскаржила це рішення, і 21 лютого 2017 року Вищий земельний суд Відня дозволив екстрадицію Фірташа до США. Того ж дня Фірташа затримали. Цього разу — за запитом Іспанії, яка оголосила бізнесмена у міжнародний розшук ще наприкінці 2016 року. Там бізнесмена підозрювали у відмиванні коштів. Але австрійський суд відмовив у естрадиції Фірташа до Іспанії.
- 25 червня Верховний суд Австрії дозволив екстрадувати українського олігарха Дмитра Фірташа в Чикаго (США). Рішення про остаточну видачу має прийняти міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер. При цьому австрійське законодавство не обмежує міністра в часі для ухвалення цього рішення.