Дослідження: «Щенячий погляд собак» — це еволюційний трюк для маніпулювання людьми
- Автор:
- Олена Козаченко
- Дата:
Fredrik Öhlander / Unsplash
Сумний погляд у собак, від якого у людей «тане серце», — це скоріше стратегія виживання, ніж прояв дружби. Про це йдеться в дослідженні «Еволюція анатомії мʼязів обличчя у собак» британських й американських науковців.
Дослідники зазначають, щоб ефективніше взаємодіяти з людиною, у собак в процесі одомашнення змінилася анатомія мімічних мʼязів, і вони навчилися рухати внутрішньою частиною брів інтенсивніше, ніж вовки. Цей рух збільшує розмір очей і робить їх схожими на дитячі, що приваблює людей. Крім того, завдяки руху брів собака може імітувати засмучене обличчя.
«Результати дослідження свідчать про те, що виразні брови у собак можуть бути результатом несвідомих уподобань людей, які впливали на селекцію під час приручення», — зазначає доктор Джуліан Камінський, який очолював дослідження в Університеті Портсмута.
У процесі одомашнення собаки навчилися добре зчитувати комунікативні сигнали, які подають люди. І роблять це краще не тільки за вовків, але й за шимпанзе.
Автори вирішили вивчити анатомію мімічних мʼязів собак і вовків. Для цього вони досліджували мімічні мʼязи чотирьох вовків і шести собак різних порід. Зʼясувалося, що анатомія мімічних мʼязів у них дуже схожа. Відмінності є в будові мʼязи LAOM (levator anguli oculi medialis), яка піднімає внутрішню частину брови: у вовків вона розвинена набагато менше, ніж у собак. Також у більшості собак порівняно з вовками виявився більше розвиненим мʼяз RAOL (retractor anguli oculi lateralis), що піднімає зовнішній кут ока до вуха. Цікаво, що цього мʼяза взагалі немає у сибірських хаскі, одній з найстаріших порід, яка є ближчою до вовків, ніж багато інших порід.
Дослідження показали, що собаки встановлюють зоровий контакт з людиною з раннього віку, завдяки чому вони розуміють, чи направлена на них увага, а також ігнорують вказівні жести людей, якщо не бачать їхніх очей.
- Вчений з Центру океану і льоду в Данському метеорологічному інституті Штеффен Олсен зробив фотографію, де мисливські собаки нібито йдуть по воді в Гренландії.
- Уряд Великої Британії має ухвалити закон, який забороняє вирощувати та продавати цуценят і кошенят третім особам в обхід заводчиків і притулків. Він має покласти край недобросовісним заводчикам, які тримають тварин постійно вагітними і часто у брудних і поганих умовах.
- У міській лікарні ветеринарної медицини презентували єдиний у Києві Реєстр домашніх тварин. Це єдиний столичний сервіс для реєстрації котів та собак.