Міжнародний суд ООН звинуватив Велику Британію в окупації островів у Індійському океані. Один з островів здається під авіабазу США
- Автор:
- Борис Васильківський
- Дата:
NASA
Острови Чагос
-
Перших рабів привезли на острови Чагос для роботи на французьких плантаціях.
-
Маврикій і острови Чагос передаються Британії в кінці наполеонівських війн.
-
До надання незалежності Маврикію Велика Британія відокремлює архіпелаг Чагос від Маврикія, створюючи Британську територію в Індійському океані.
-
Велика Британія дозволяє США використовувати найбільший острів, Дієго-Гарсія, як військову базу в обмін на знижку на купівлю ракет Polaris.
-
Початок примусового вигнання близько 1 500 жителів Чагоса — обмеження їхнього доступу до продовольства. Більшість переїхало на Маврикій або на Сейшельські острови.
-
Біженці з Чагосу на Маврикії отримали компенсацію. В обмін на подальші преференції їм запропонували підписати угоди про те, що вони більше не повернуться на Чагос.
-
Навколо островів Чагос Велика Британія створює Морський охоронний район.
-
Міжнародний суд ООН постановляє, що угода про відокремлення островів Чагос від Маврикія у 1965 році до деколонізації було незаконним.
Міжнародний суд ООН рекомендував Великій Британії повернути острови Чагос Маврикію «якомога швидше», розцінивши британську присутність на цій території в Індійському океані як окупацію, пише The Guardian.
Ухвалюючи рішення, президент Міжнародного суду ООН Абдулкаві Юсуф Ахмед заявив, що відділення архіпелагу Чагос у 1965 році від Маврикія не було засновано на «вільному і реальному вираженні інтересів відповідних людей».
«Велика Британія зобовʼязана якомога швидше покласти край своєму управління архіпелагом Чагос», — підкреслив він.
У чому суть конфлікту?
Велика Британія фактично викупила архіпелаг, заплативши Маврикію понад 4 мільйони фунтів стерлінгів. Цінність островів у тому, що на них розташована стратегічна американська авіабаза «Дієго Гарсія».
Британський уряд називає острова Британською територією в Індійському океані. Близько 1 500 корінних жителів острова депортували, а в 1971 році найбільший острів здали в оренду США під авіабазу.
У своєму поданні в Міжнародний суд ООН Маврикій стверджував, що він був змушений відмовитися від островів Чагос. За словами адвокатів країни, такий поділ суперечив ухваленій в 1960 році резолюції ООН № 1514, за якою заборонений поділ колоній до набуття ними незалежності.
- Міжнародний кримінальний суд в Гаазі перейшов до завершальної стадії вивчення матеріалів української справи, що стосуються подій Революції Гідності, анексії Криму і війни на Донбасі.