Користь

Почалась вступна кампанія до вишів. Куди вступати? Як подавати документи? Коли буде зрозуміло, чи проходжу на бюджет? Оновлений великий гід для абітурієнтів та їхніх батьків

Автори:
Антон Семиженко, Яна Собецька, Дмитро Раєвський
Дата:

Кароліна Ускакович / «Бабель»

Першого липня в Україні почалась вступна кампанія до закладів вищої освіти. «Бабель» зібрав усе, що потрібно знати про процес вступу, і розповідає, як обрати виш, скільки коштує навчання в різних університетах і куди краще вступати на гуманітарні науки, медицину чи інформаційні технології. А ще — пояснює, які документи потрібні для вступу, як визначатимуть найкращих абітурієнтів і в яких числах чекати на іспити, співбесіди та результати.

Не знаю, куди вступати. Які українські виші вважаються найкращими?

Існують різні переліки найкращих університетів. Тут можна знайти рейтинг найкращих українських навчальних закладів за версією Scopus. А тут список із 200 найкращих вітчизняних вишів, складений Центром «Євроосвіта» та групою іноземних експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence.

Одним із найпрестижніших світових рейтингів навчальних закладів вважається QS World University Rankings. Він порівнює заклади за шістьма критеріями. Цього року до нього увійшли 1 300 навчальних закладів, українських серед них ― вісім. Ось вони відповідно до місця в рейтингу:

V.N. Karazin Kharkiv National University / Facebook

Є сумніви, що вдасться пройти на бюджет. Скільки коштує навчання на контракті?

Непопулярні напрями традиційно дешевші за ті, які вважаються престижними — на кшталт міжнародних відносин, права, комп’ютерних наук і журналістики. Проте має значення також розташування університету — навчатися у столиці дорожче, ніж в регіонах. Ось ціни на навчання на денній формі в найрейтинговіших університетах.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка / Facebook

Що й де найкраще вивчати (за рейтингом Forbes)

  • Право 

    1. Інститут права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка 

    2. Факультет правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія»

    3. Юридичний факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка

  • Гуманітарні науки

    1. Інститут філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка  

    2. Філософський факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка  

    3. Факультет гуманітарних наук Національного університету «Києво-Могилянська академія»

  • Економіка

    1. Економічний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка  

    2. Факультет економічних наук Національного університету «Києво-Могилянська академія»

    3. Економічний факультет Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна 

  • Точні науки

    1. Фізико-технічний інститут НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» 

    2. Навчально-науковий інститут «Фізико-технічний факультет» Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

    3. Фізичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка  

  • Комп’ютерні науки та ІТ 

    1. Факультет комп’ютерних наук і кібернетики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка  

    2. Факультет прикладної математики НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» 

    3. Факультет інформатики Національного університету «Києво-Могилянська академія»

  • Медицина

    1. Факультет біомедичної інженерії НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» 

    2. Медичний факультет Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. 

    3. Стоматологічний факультет Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. 

Коли подавати документи? А складати додаткові іспити? Коли будуть їхні результати?

Ось основні дати, які потрібно запам’ятати тим, хто вступає на бюджет:

1 липня ― початок вступної кампанії. З цього дня на спеціальному сайті МОН можна реєструвати електронні кабінети абітурієнта. Тоді ж для спеціальностей, де це потрібно, починаються іспити та творчі конкурси.

9 липня ― останній день для медоглядів на спеціальності, які можуть цього потребувати (тут кожен виш вирішує сам).

13 липня ― останній день для іспитів і творчих конкурсів.

14 липня ― починають приймати вступні заяви та документи ― як подані через електронний кабінет вступника, так і паперові.

16 липня, 18:00 ― завершують приймати заяви та документи від тих, хто вступає на основі співбесіди, вступних іспитів і творчих конкурсів.

17―19 липня ― проведення співбесід.

До 20 липня ― оприлюднення результатів для тих, хто вступає на основі співбесід, а також для мешканців тимчасово окупованих територій України, які вступають на основі іспитів.

23 липня, 18:00 ― завершують приймати паперові заяви та документи для тих, хто вступає за результатами ЗНО, а також вступних іспитів і творчих конкурсів, складених із 1 до 13 липня.

До 28 липня ― оприлюднення результатів вступу для всіх. Їх можна буде знайти на сайтах вишів і на vstup.edbo.gov.ua.

Щодо тих, хто вступатиме на контракт, строки прийому заяв і документів, конкурсного відбору й зарахування на навчання заклади вищої освіти визначають самі.

Окей. Скільки вступних заяв можна подати?

До пʼяти на бюджет і до тридцяти — на контракт.

Правда, що вступну заяву приймають як онлайн, так і в паперовому вигляді? За власним вибором?

Ні, у більшості випадків приймаються лише електронні заяви через vstup.edbo.gov.ua. У паперовій формі заява подається, якщо:

Паперову заяву вступник має подавати особисто.

Які документи готувати?

Під час реєстрації в електронному кабінеті ― небагато. Треба буде зазначити номер, пін-код і рік отримання сертифікату про проходження ЗНО, серію та номер документа про повну загальну середню освіту і середній бал додатку до нього (вирахувати його можна тут).

Якщо подавати заяву в паперовому вигляді, треба особисто предʼявити оригінали:

Також треба додати копії наведених вище документів, крім останнього, копію сертифіката (чи сертифікатів) ЗНО та чотири кольорові фотокартки розміром 3 х 4 см.

Майте на увазі, що у вишах можуть попросити й інші документи, тому попередньо дізнайтесь про перелік вимог на сайтах обраних закладів — він обовʼязково має там бути.

Конкурсні бали досі існують? Як їх вираховують?

О так, існують. Їхню кількість визначають за складною формулою, повністю описаною тут. На цей показник впливають результати ЗНО, середній бал шкільного атестата, результат проходження підготовчих курсів та оцінка за мотиваційний лист, якщо у виші були такі курси та вимагають писати лист.

125 ― це найнижча кількість конкурсних балів, із якою можуть зарахувати на бюджет. Для тих, хто вступає на правознавство, публічне управління чи міжнародні відносини, мінімальна кількість балів вища ― 140. Із майбутніми медиками трохи складніше — деталі читайте тут у пункті 19.

Головний орієнтир ― середній прохідний бал. Він визначається за підсумками вступної кампанії, але для зручності можна подивитись на торішні.

А що з пільгами?

На основі співбесіди можуть вступити люди з інвалідністю, які неспроможні відвідувати заклад освіти, інваліди війни та деякі групи ліквідаторів і жертв аварії на ЧАЕС.

На основі лише вступних іспитів або результатів ЗНО за 2018—2020 роки можуть вступити:

Діти без батьківського піклування чи сироти можуть вступити в межах квоти, однак мають надати результати ЗНО, складеного не раніше 2018 року.

Ті, хто проживають на тимчасово окупованих територіях чи виїхали з них цьогоріч, можуть вступати до вишів через спеціалізовані освітні центри. Треба буде скласти вступні іспити або ЗНО. Детальніше про процедуру для таких вступників читайте у спеціальному розділі сайту МОН.

Детально про всі категорії пільговиків читайте тут.

КПІ ім. Ігоря Сікорського / Facebook

А якщо ще є запитання?

Ось тут Міносвіти підготувало перелік відповідей на 43 найпоширеніші питання щодо цьогорічного вступу на бакалаврат. Якщо й там не знайшли всієї потрібної інформації — ось 62-сторінкові «Умови прийому для здобуття вищої освіти 2021 року».

Також Міністерство освіти запустилотелефонну гарячу лінію. До 13 серпня по буднях із 09:00 до 17:00 (у пʼятницю — до 16:00) за безкоштовним телефоном 0-800-50-45-70 можна буде поставити будь-які запитання щодо вступу. Обіцяють оперативно відповідати й на електронні листи, надіслані на скриньку vstup2021@mon.gov.ua, і приймати громадян особисто — за вказаним вище графіком у Києві на бульварі Шевченка, 16, в кабінеті № 401.

Для тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях, є окрема безкоштовна телефонна лінія: 0-800-504-425. Працює по буднях із 09:00 до 18:00, у пʼятницю до 17:00. Також працюють месенджери Viber, WhatsApp і Telegram: номер +38 (098) 079-69-73 для звичайних дзвінків, за номером +38 (095) 200-85-73 — чат для людей із порушеннями слуху.

Є питання щодо роботи електронних кабінетів? Пишіть на vstup@inforesurs.gov.ua або телефонуйте за номерами +38 (044) 290-18-13, +38 (095) 281-13-54, +38 (067) 551-24-74 та +38 (093) 342-38-63. Відповідати мають по буднях із 09:00 до 18:00, у вихідні з 09:00 до 15:00.

Якщо ж під час вступу ви виявили порушення законодавства, звертайтеся до Державної служби якості освіти за телефонами +38 (044) 236-33-58 і +38 (044) 236-34-31.

Також у кожному виші країни закон вимагає створити консультаційні центри при приймальних комісіях. За наявності питань до конкретного закладу освіти телефонуйте чи пишіть туди.

Хочете більше гайдів і корисних порад? Підтримайте «Бабель» донатом.