Опитування: За 5 років українці вдвічі більше довіряють армії, але зневірились у владі, поліції та суддях
- Автор:
- Олена Мельник
- Дата:
Ministry of Defense of Ukraine / Flickr
Половина громадян України не бачить таких політиків, яким би вона довірила владу. Аналогічну позицію громадяни займають і щодо партій. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва на замовлення Інституту соціології НАН України.
«Суттєво за 2012–2018 роки не змінилась і частка громадян України, які готові довірити керівництво (владу) в країні політичним лідерам чи політичним партіям. В окремі проміжні роки ці показники змінювалися на кілька відсотків, але ситуація повернулась на рівень 2013 року», — зазначено в дослідженні.
В опитуванні також вказано, що більше половини громадян відмовляються визнавати власну відповідальність за вибір президента і народних депутатів.
З 2013 року довіра до державних та політичних інституцій змінювалася по-різному. В останні 5 років високий рівень довіри має тільки армія — нині він більш як у двічі перевищує рівень довіри 2013 року.
Довіра до президентів зазвичай підвищувалася одразу після виборів і далі знижувалася — аж до мінімальних значень в останній рік каденції. Рівень довіри до уряду змінюється під впливом довіри до президентів.
«Уряд мав найвищу довіру в 2014 році (після обрання нового президента), а зовсім не в 2016 році, коли змінився прем’єр-міністр і уряд. А далі довіра до урядів теж знижувалась, хоч і меншими темпами. Довіра до парламенту трохи зростала тільки після революцій 2005 і 2014 років, а в інші роки залишалася на дуже низькому рівні. Як і довіра до політичних партій», — йдеться в дослідженні.
Довіра до прокуратури та судів до і після 2013 року була дуже низькою (довіряють 5–7%). А ось довіра до поліції, яка в 2016 році змінила міліцію, стрімко втричі зросла за період 2015–2017 років.
Це зростання виявилось тимчасовим, бо в 2018-му вона знову суттєво впала. Довіра до місцевих органів влади вдвічі зросла після виборів наприкінці 2015 року, але у 2018-му знову знизилась.
- Опитування проводилось 13–29 вересня 2018 року. Участь у ньому взяли 1 800 респондентів в усіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Детальні дані дослідження можна знайти у таблицях на сайті Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.