Конституційний суд заборонив органам опіки без рішення суду примусово поміщати в психлікарні недієздатних
- Автор:
- Борис Васильківський
- Дата:
Peter Turnley / Corbis/VCG via Getty Images
Госпіталізація в психіатричну лікарню недієздатних громадян за рішенням органів опіки є неконституційною. Таке рішення ухвалив Конституційний суд.
Конституційний суд розглянув конституційне подання уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо відповідності Конституції положень частини 1 статті 13 закону «Про психіатричну допомогу».
У зверненні омбудсмен підкреслювала, що відповідно до закону особа, яка визнана недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке приймається не пізніше 24 годин з моменту звернення до цього органу законного представника зазначеної особи і може бути оскаржено згідно із законом, у тому числі в суді.
На думку автора клопотання, порядок госпіталізації зазначених недієздатних осіб без рішення суду позбавляє цих осіб конституційних гарантій захисту їх прав і свобод, встановлених статтями Конституції.
Конституційний суд погодився з цією позицією і визнав норми зазначеного закону неконституційними.
- У листопаді Конституційний суд визнав законним закріплення в Конституції курсу країни на вступ в Європейський Союз і НАТО.
- Майже 50 нардепів просять Конституційний суд визнати незаконним звернення до Константинополя за Томосом.
- Конституційний суд Молдови впʼяте тимчасово відсторонив від посади президента країни Ігоря Додона. Причина — відмова глави держави підписувати пʼять законів, прийнятих парламентом.