24 серпня Україна святкує День незалежності. Що це за свято?
- Автор:
- Юлія Рябчун
- Дата:
ukrinform.ua
24 серпня українці по всьому світу відзначають 27-ю річницю Незалежності України. Акт про проголошення Незалежності було прийнято в цей день у 1991 році Верховною Радою УРСР.
Як приймався Акт?
19 серпня 1991 року в Москві Держкомітет з надзвичайних ситуацій зробив спробу захоплення влади і усунення від управління країною президента СРСР Михайла Горбачова. Його тоді заблокували на дачі в Криму, а по телебаченню «путчисти» — 8 осіб під керівництвом генерала Геннадія Янаєва — повідомили про введення надзвичайного стану і ліквідації всіх партій, крім комуністичної.
На тлі цих напружених подій депутати зібралися на позачергову сесію і прийняли Акт про Незалежність України. «За» проголосували 346 депутатів.
У преамбулі до документу говорилося, що приймається він «виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в звʼязку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року», «продовжуючи тисячолітню традицію державотворення», «виходячи з права на самовизначення» і «здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України».
Документ набув чинності з моменту прийняття, а 24 серпня оголосили вихідним днем.
Як реагували люди?
Під Радою в день прийняття Акта про Незалежність зібралися десятки тисяч людей. Як повідомляє ВВС, людей було близько 30-50 тисяч.
Депутати тоді вирішили організувати радіотрансляцію засідання. Проголошення Незалежності України під стінами парламенту зустріли дуже емоційно.
Коли депутати вийшли до мітингувальників, їх радо підхопили на руки.
А до чого тут референдум?
Питання про Незалежність України винесли на всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року. У бюлетені було одне питання: «чи Підтримуєте Ви Акт проголошення Незалежності України?». Текст Акту можна було прочитати в бюлетені.
У голосуванні взяли участь трохи більше 84 відсотків населення країни. 90 % відповіли «Так», 7,6 % – «Ні».
Як Україна отримала прапор?
Після проголошення Незалежності, Рада повернула Україні жовто-блакитний прапор Української народної республіки, який був символом боротьби за незалежність у роки розпаду Російської імперії, з 1917 по 1921 рік.
Депутати внесли на засіданні жовто-синє полотнище. Сьогодні цей прапор зберігається в будівлі Верховної Ради як історична реліквія.
Історики сперечаються, якого числа це сталося: 23 чи 24 серпня (остання дата зафіксована в стенограмі). Крапку в дискусії в 2004 році поставив президент Віктор Ющенко — він оголосив Днем прапора 23 серпня.