Як Росія перетворилась із прохолодного сусіда КНДР на її ключового партнера. Огляд матеріалів іноземних медіа про війну 24 жовтня
- Автор:
- Антон Семиженко
- Дата:
«Бабель»
Велику статтю про те, як змінювались взаємини між Пхеньяном і Москвою в останні роки, опублікувало видання The New York Times. Приклад зміни ставлення до країни-вигнанця зі світової економічної й політичної систем показує, як змінились пріоритети та можливості самої Росії, пише медіа.
Коли у 2012-му КНДР проголосила себе ядерною державою, Росія приєдналась до групи країн, які це засудили. На той час це був уже рідкісний випадок єднання Москви із Заходом. З аналогічними заявами тоді виступив Пекін, а 2017 року Росія приєдналась до західних санкцій проти північнокорейського режиму. Кремль ніколи не діяв у суворій відповідності з ними, однак усе ж важливий для КНДР російський ринок був майже відрізаний. Москва суттєво зменшила кількість північнокорейських робітників, які в такий спосіб здобували собі хліб, а Пхеньяну ― валюту. Російські бізнесмени, які використовували їхню працю, скаржились на таке рішення, оскільки робітники з КНДР були вкрай дисциплінованими ― більше схожими на солдатів, ніж на цивільних.
Пандемія коронавірусу спричинила закриття кордонів і майже повне припинення торгівлі між КНДР та Росією. Дані за 2022 рік свідчать, що товарообіг між країнами становить кілька мільйонів доларів. Утім, пише видання, коли війна перейшла в затяжну фазу і в росіян почали закінчуватись солдати зі снарядами, Пхеньян знадобився знову.
За даними Міноборони Південної Кореї, з серпня 2023-го до сьогодні КНДР відправила до Росії 13 тисяч контейнерів ― здебільшого з артилерійськими снарядами. Також КНДР надсилає ракети, а віднедавна й особовий склад, хоча, пише видання, однозначних підтверджень цьому поки що немає. Північна Корея виявилась однією з кількох країн світу, яка може і хоче надати росіянам те, що їм зараз потрібно. У відповідь режим Кім Чен Ина отримує, як пише видання, продукти харчування, дефіцитні в КНДР товари та військові технології. А також дипломатичні реверанси.
Так, під час візиту до Пхеньяну в червні цього року російський диктатор по суті визнав ядерний статус КНДР і право країни на цей вид зброї. Фактично російська авантюра в Україні призвела до того, що питаннями ядерного стримування і нерозповсюдження зброї, які колись нібито були важливими для Росії, вона тепер нехтує. Що тільки підвищує небезпеку ескалації у світі.
Утім, у такий цинічний спосіб Путін досягає своїх тактичних цілей, пише видання. Враховуючи рівень втрат на війні, жива сила для російської операції в Україні поступово вичерпується. Оголошувати економічно болючу і політично проблемну мобілізацію Кремль не хоче. І поки що потребу робити це відкладено завдяки дешевим солдатам з Північної Кореї.
Це лише частина огляду. Про ще один матеріал, що стосується російсько-української війни, читайте на нашому Patreon.