«Люди сидять біля згорілих будинків і не розуміють, що їм робити». У Луганській області чотири дні гасили масштабну пожежу. Ось як зараз виглядає село Смолянинове, де згоріли понад 20 будинків — фото

Автор:
Сергій Пивоваров
Редактор:
Євген Спірін
Дата:
«Люди сидять біля згорілих будинків і не розуміють, що їм робити». У Луганській області чотири дні гасили масштабну пожежу. Ось як зараз виглядає село Смолянинове, де згоріли понад 20 будинків — фото

Восток-СОС

У Новоайдарському районі Луганської області чотири дні гасили масштабні лісові пожежі. Сьомого липня через сильний вітер вогонь перекинувся на навколишні села. Найбільше постраждали село Смолянинове і дачний кооператив «Вовче озеро», де вогонь знищив і зруйнував майже 140 будинків. Через пожежі загинули пʼятеро людей, понад 30 потрапили до лікарні. Волонтери «Благодійного фонду «Восток-СОС» збирають для постраждалих їжу, одяг, ліки та засоби захисту, а також закуповують воду і дизпаливо для рятувальників. Ми поговорили з координаторкою Сєвєродонецького офісу «Восток-СОС» Олександрою Ворошиловою, яка побувала в Смоляниновому і привезла туди гуманітарну допомогу. Там пожежу вже загасили, і більшість евакуйованих жителів повернулися назад. Багато з постраждалих у шоковому стані, тому що втратили у вогні свої будинки, машини, документи. Тепер волонтери планують надавати їм юридичну і психологічну допомогу.

Пожежа розпочалася 6 липня в лісі в районі села Осколонівка Новоайдарського району Луганської області. Через сильний вітер вогонь швидко поширився у бік сіл Капітанове, Воронове і Смолянинове.

«Горів лісовий масив, дуже великий дим був. Нам навіть у Сєвєродонецьку було видно, хоча це досить далеко, — розповідає Олександра Ворошилова. — Тут зараз сильна спека — до 50 градусів на сонце доходило. А 7 липня почався сильний вітер, і вогонь дуже швидко перекинувся, зокрема, і в бік Смолянинового».

Восток-СОС

Восток-СОС

Пожежа охопила пʼять тисяч гектарів. Найбільше постраждало село Смолянинове. Тут повністю згоріли 23 будинки, ще 36 пошкоджені. «Ми спілкувалися з людьми, які живуть на перших двох вулицях від дороги, що найбільше постраждали. Вони розповідали, що все сталося буквально за кілька секунд: “Ми побачили, що спочатку почав падати попіл. А потім за долі секунди вогонь перекинувся через трасу, і почали загорятися перші від дороги городи. Потім вже все вогняними кулями полетіло на домівки”. На цих двох вулицях будинки згоріли через один: один стоїть цілий, сусідній — згорів ущент, десь лишилися цеглини, десь шматки металу», — говорить Олександра.

Восток-СОС

Також в епіцентрі пожежі опинився дачний кооператив «Вовче озеро». За даними рятувальників, тут згоріли 80 будинків. «Кооператив «Вовче озеро» — це невелике дачне селище всередині лісового масиву. Воно дуже сильно постраждало від пожежі. Туди поки нікого не пускають. Там жив наш знайомий — луганський режисер Олександр Шмаль. Він учора [7 липня] встиг виїхати, евакуюватися, але втратив житло. А його сусіди лишилися гасити свій будинок і згоріли живцем», — каже Олександра.

Восток-СОС

За даними ДСНС, унаслідок пожежі загинули пʼятеро людей, 34 потрапили до лікарні. Зі Смолянинового і кооперативу «Вовче озеро» евакуювали 30 осіб. Деякі люди намагалися виїхати на своїх авто. «Сьомого липня на Новоайдарській трасі було три ДТП. Люди намагалися виїхати звідти, але навколо був дим і вогонь, і багато хто не справлялися з керуванням. Потім туди приїхала поліція, перекрила трасу. Але машини залишилися й обгоріли», — розповідає Олександра.

Восток-СОС

За словами президента Володимира Зеленського, кожному, хто втратив житло, виплатять по 300 тисяч гривень. Кожному потерпілому обіцяють 20 тисяч гривень, для сімей загиблих будуть окремі виплати.

Восток-СОС

Восток-СОС

Восьмого липня в Смоляниновому пожежу вже загасили, і більшість евакуйованих жителів повернулися назад. «Вони сидять на пеньках, на згорілих шматках будинків і не хочуть нікуди їхати. У них зараз шок і вони не розуміють, що робити. У них згоріло все — домівки, документи. Купа організацій приїжджають, запитують, що їм потрібно. Але вони відповідають: “Нам нічого не треба”. Станом на 8 липня Новоайдарська траса була закрита, там продовжували гасити пожежу. Волонтери «Восток-СОС» і Червоний Хрест змогли потрапити до Смолянинового через сусіднє село Олександрівку.

Восток-СОС

Олександра каже, що наступного тижня волонтери «Восток-СОС» планують виїжджати у постраждалі села вже з юристом. «Тому що багатьом потрібні консультації щодо документів, щодо актів згорілих будинків. А ще їм конче потрібна психологічна допомога».

Восток-СОС