День на Урані виявився довшим, ніж вважали раніше. Але лише на 28 секунд

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:

Дослідження астрономів показали, що доба на Урані триває на 28 секунд довше, ніж думали раніше — тобто 17 годин 14 хвилин і 52 секунди.

Дослідження опублікували в журналі Nature Astronomy, передає Associated Press.

Раніше тривалість доби на Урані визначили за допомогою даних з космічного зонду Voyager-2, який досліджував планету у 1986 році. Космічний телескоп Hubble також десятиліттями збирав дані з Урану.

Команда дослідників під керівництвом Франції вивчила десятирічні спостереження за полярними сяйвами на Урані, щоб відстежити його магнітні полюси. Це дозволило точніше визначити періоди обертання Урану. З такої відстані йому потрібно близько 84 земних років, щоб зробити оберт навколо Сонця.

Здавалося б, неточність усього в 28 секунд у тривалості обертання Урану — дрібниця. Але саме ця мізерна похибка спричинила серйозне зміщення: вже за 1,7 року після прольоту Voyager-2 розрахунки показували помилкове розташування магнітних полів планети на 180 градусів за довготою. У результаті протягом десятиліть науковці не могли точно визначити, як саме орієнтована вісь магнітного поля Урану щодо його осі обертання.

Полярні сяйва на Урані.

NASA

«Безперервні спостереження за допомогою телескопа Hubble були вирішальними», – заявив провідний автор дослідження Лоран Ламі з Паризької обсерваторії.

Завдяки знімкам полярних сяйв Урану в ультрафіолетовому діапазоні, які телескоп Hubble робив у 2011—2022 роках, науковцям вдалося визначити період обертання з більшою точністю. Так встановили, що доба на Урані триває 17 годин 14 хвилин і 52 секунди. Це допоможе й далі вивчати магнітне поле планети та планувати місії до неї.

Ламі та інші дослідники кажуть, що цей новий підхід може допомогти визначити точне обертання будь-якого космічного обʼєкта з полярним сяйвом і магнітосферою.